banner39

S.Arabistan'da kadınların iş hayatındaki varlığı artıyor

Suudi Arabistan'da kadınların iş hayatında istihdamları artıyor

Ortadoğu 10.08.2015, 13:20 10.08.2015, 13:20
S.Arabistan'da kadınların iş hayatındaki varlığı artıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suudi Arabistan'da kadınlar için araç kullanmak hala yasak olmakla beraber yoğun bir şekişlde iş hayatında varlığı erkeklere oranla yüzde 48 artış gösterdi.

Suudi arabistan İstatistik ve Enformasyon merkez bakanlığından bildirilen istihdam raporlarına göre 2010 yılından bu yana kadınların iş hayatındaki varlığı erkeklere nispeten iki kat arttı. Kadınların işhayatında daha çok özel sektörde alışveriş merkezlerinde bayan eşyası satış mağazalarında ve süper marketlerde yoğunlaştığı açıklandı.

Londra'da Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nden Ortadoğu analisti David Butter, bunun etkileyici olduğunu söyledi. Bu yılın başlarında ölen Kral Abdullah'dan sonra Suudi Arabistan'da kadınlar üzerindeki sosyal ve ekonomik kısıtlamaların azalmaya başladığını söyledi.

Hukuk ve mimarlık alanlarında okuyan kız öğrencilere çalışma imkanlarının arttığını Suudi Üniversitelerden mezun olan bayanlardan yüzde 49,6'sının 2014 yılında istihadam edildiğini belirtti.

Ocak ayında tahta geçen 79 yaşındaki Kral Selman'ın kadınların statüsünü geliştirmekle ilgili her hangi bir hamle yapmamış olsa da daha önceki tanınan hakları geri almak gibi bir girişimde de bulunmaması olumlu olarak karşılanıyor.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?