banner15

Sarkozy'den İran'a tehdit

İran'ın nükleer üretimden vazgeçmesini isteyen Sarkozy, aksi takdirde bu ülkeye saldırıda bulunabileceği tehdidinde bulundu

Sarkozy'den İran'a tehdit

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İran'ın nükleer silah üretimiyle ilgili projelerinde ısrar etmesi halinde önlem amacıyla bu ülkeye bir saldırı düzenlenebileceği uyarısında bulundu.

Fransa'nın yurt dışındaki büyükelçilerinin katılımıyla düzenlenen konferansta konuşan Sarkozy, ''İran'ın askeri, nükleer ve balistik silah projeleri tehdit oluşturmaya devam ediyor. Bu durum, İran'ın nükleer tesislerine önlem amacıyla bir saldırı düzenlenmesine yol açabilir. Bu da Fransa'nın hiç istemediği büyük bir krize yol açabilir'' ifadesini kullandı.

Fransız büyükelçilerin üç gün sürecek konferansında, ''Arap Baharı'' ve Ortadoğu Barış Süreciyle'' ilgili gelişmeler öncelikle masaya yatırılacak.

Filistin için tek ses olunmalı

Fransa'nın yurt dışındaki büyükelçilerinin katılımıyla Paris'te düzenlenen konferansta konuşanSarkozy, ''Filistin'in tanınması için AB üyesi 27 ülke tek ses olmalı. Birlikte, sorumluluklarımızı üstlenmeliyiz'' dedi.

İsrail-Filistin barışına yönelik müzakere yönteminde değişiklik istediğini yineleyen Sarkozy, ''ABD'nin rolünün tartışılmaz ve bu rolün yerinin doldurulamaz olduğunu'' ifade etti.

Sarkozy, ancak müzakere çemberinin Avrupa'ya doğru genişletilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2011, 11:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
tuncer
tuncer - 8 yıl Önce

yakın geçmişte bu iki ülke abla kardeş gibi değilmiydi ! fransa - iran şimdi ne oldu ! bu AB bozması ülkeler her zaman dost dediği adamı hep sırtından vurmuştur. şimdi sıra iran da ! biz onun için yırtılıyoruz Türkün Türkden başka dostu yoktur diye, al fransa gibi dönek bir dostun olsa kaç yazar 2 dk da sattı iranı.

abdullah özdemir
abdullah özdemir - 8 yıl Önce

eceli gelen it cami duvarını kirletir misali...batılı emperyal güçler bir gün irana saldırırsa bilin ki eceli geldiğindendir....(güçleri yetse bir günde geçirmezler ya..)

NADİR
NADİR - 8 yıl Önce

.........................................................................................................................................

banner39

banner36

banner37

banner35