banner39

Şatır'ın adaylığı İhvan'a ne kazandıracak?

Müslüman Kardeşler'in cumhurbaşkanı adayı olarak Hayrat Şatır'ı aday yapması üzerine çeşitli kesimlerden tepkiler ve saldırılar gelse de İhvan'ın güçlü yapısıyla bunları atlatacağı savunuluyor. Tahir Akdeniz ve Deniz Elmas Ersoy'un haber analizleriyle Mısır'daki son gelişymelerin perde arkası

Ortadoğu 02.04.2012, 17:42 02.04.2012, 18:21
Şatır'ın adaylığı İhvan'a ne kazandıracak?

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır Müslüman Kardeşler Cemiyeti, nihayet cumhurbaşkanlığı adayını belirledi ve Hayrat Şatır'ın cumhurbaşkanı adayı olduğunu açıkladı.

Teşkilatın beyni sayılan Hayrat Şatır'ın aday yapılması Mısır'da ciddi tartışmalara yol açtı. İhvan'ın daha önce seçimlerde aday göstermeyeceği bildirilmiş, teşkilat içerisinde adaylığını açıklayan Abdulmunim Ebul Fütuh da tasfiye edilmişti.

Adayın açıklanmasının ardından Şatır'ın askeri konsey ile varılan anlaşma sonucu aday yapıldığı iddiaları gündeme geldiyse de teşkilat bu iddiaları reddetti.

Şatır, ülkede tanınan zengin bir işadamı. Dört kez hapse mahkum  oldu, 25 Ocak Devrimi'nden sonra serbest bırakıldı. Türkiye ile de ticari ilişkileri bulunan Şatır, sadece Mısır'da değil, Libya, Tunus ve Cezayir gibi ülkelerde de tanınan, sevilen bir isim... Hatta bugünlerde bazı gruplar kendisi için "Mısır'ın Erdoğan'ı" diyor.

ADAYLIĞINA TEPKİLER

Şatır'ın adaylığına hem Müslüman Kardeşler içerisinden hem Mısır'dan hem de diğer ülkelerden çeşitli tepkiler geldi. The Newyork Times'a konuşan İsrailli bir yetkili, "Şatır'ın adaylığının kaygı verici olduğunu" vurguluyor.

Hareketin genç üyeleri de Şatır'ın adaylığına şiddetle karşı çıkıyor, cemaatin bu adayla Mısır'ı bir felakete sürükleyeceğini savunuyorlar. Genç üyeler adına konuşan Üsame Abdül hadi, "Şatır'ın adaylığı hem İhvan hem de Mısır için bir zulümdür. Şatır, milletin sorumluğunu taşıyamaz, 8o yıldır beklenen İslami hareket, birkaç ay içinde böyle bir adımla yakılıp yok edilmemelidir" diyor.

İhvan'ın önde gelen isimlerinden Kemal Helbavi ise, kararı öğrenire öğrenmez istifasını sundu ve Abdül Mun'im Ebu'l Fütuh'un başkanlık için desteklenmesi çağrısında bulundu. El Fütuh'un diğer partiler ve siyasiler tarafından daha çok kabul gördüğünü savunan Helbavi, Fütuh'un daha ileri görüşlü ve açık olduğunu ifade etti.

İHVAN'IN MEDYA GÜCÜ YOK

Müslüman Kardeşlerin bu kararına Mısır'dan gelen tepkiler bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Çünkü Müslüman Kardeşler henüz medya alanında oldukça zayıf. Hem görsel hem yazılı hem de internet medyası anlamında siyasi gücüyle oldukça orantısız cılız bir sesi var. Üstelik halen Askeri Konsey'in kontrolünde olan medyanın geniş kesimleri de Müslüman Kardeşleri ve adayını yıpratmak için elinden geleni yapıyor. Bu şartlarda cemaat içerisinde böyle bir konuma kendilerine daha layık görebilecek isimler de çıkabilecek ve bu isimler medyada bir dönem malzeme yapılabilecektir. Ancak Müslüman Kardeşlerin, güçlü örgütsel yapısı ile tabanında önemli bir fire vermeyeceği ve süreci atlatacağı savunuluyor.

İLGİLİ HABER VE ANALİZLER:

Tahir Akdeniz'in haber analızı MÜSLÜMAN KARDEŞLERİN SÜRPRİZİ

Deniz Elmas Ersoy'un haber analizi İHVAN'IN ADAYI "MISIR'IN ERDOĞAN'I"

İHVAN'DA 'ŞATIR' ÇATLAĞI

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?