banner39

Saudi Aramco'dan saldırıdan sonra ilk açıklama

Saudi Aramco saldırıdan petrol temininin etkilenmediğini açıkladı

Ortadoğu 14.05.2019, 16:27
Saudi Aramco'dan saldırıdan sonra ilk açıklama

Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco, ülkedeki 2 petrol pompa istasyonuna düzenlenen saldırıdan müşterilere petrol ve gaz temininin etkilenmediğini duyurdu.

Saudi Aramco'nun, Suudi Arabistan'ın Al Arabiya kanalında yer alan açıklamasında, ülkedeki 2 petrol pompa istasyonuna düzenlenen saldırıdan müşterilere petrol ve gaz temininin etkilenmediği belirtildi.

Saldırılarda herhangi bir can kaybı yaşanmadığı aktarılarak, hatta petrol akışının durdurulmasının tedbir amaçlı olduğu ifade edildi.

Öte yandan Suudi Arabistan Devlet Güvenlik Başkanlığının ülkenin resmi ajansı SPA'da yer alan açıklamasında saldırıların Aramco'nun Duvedmi ve Afif kentlerindeki istasyonlarında yaşandığı bilgisi paylaşıldı.

Suudi Arabistan Enerji, Sanayi ve Madeni Kaynaklar Bakanı Halid el-Falih, doğu bölgesindeki rezervlerden batı sahilindeki limana petrol taşıyan boru hattı üzerinde bulunan 2 pompa istasyonuna drone saldırısı düzenlendiğini duyurmuştu.

Saudi Aramco'nun hatta petrol akışını durdurduğunu aktaran Falih, hatta zarar tespit çalışmaları ile istasyonları onarma çalışmalarının sürdüğünü, ülkede petrol üretim ve ihracatının devam ettiğini kaydetmişti.

Bakan "bu saldırıların ayrıca Yemen'de İran destekli Husiler de dahil olmak üzere bu tür eylemleri yapan tüm terör gruplarına karşı koymanın önemini bir kez daha ortaya çıkardığını" ifade etmişti.

Husilere bağlı El-Mesire kanalında Suudi Arabistan'da önemli noktalara 7 hava saldırısı düzenlendiği iddia edilmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?