banner15

Savaş Şam çevresine taşındı

WSJ'ye göre, İslamcı muhaliflerin giderek güçlenmesi Şam'ın kontrolünü daha da zorlaştırıyor

Savaş Şam çevresine taşındı

İslamcı muhalifler Suriye'nin başkentini çevreleyen banliyölerde hızla güç kazanıyor.

Bu gruplar Eylül başından bu yana, Şam civarındaki rejime ait hedeflerde gerçekleştirilen birçok intihar saldırısının da sorumluluğunu üstlendi. Başkent civarında, rejim yanlısı olduğu bilinen mahallelere yönelik havan topu ve roket saldırıları ciddi şekilde artarken azınlıkların yaşadığı kasaba ve köylere baskınlar düzenleniyor.

Hükümet yetkilileri ve bölge halkının verdiği bilgiye göre, muhalifler geçen hafta Şam'ın eteklerindeki bir enerji santralini besleyen gaz boru hattını patlatarak hasar tamir edilene kadar tüm başkent ve Suriye'nin büyük bir kısmında elektrik kesintisine neden oldu.

Şam civarındaki İslamcı grupların yükselişi Suriye rejimi ve savaş alanındaki, aralarında Hizbullah'ın da bulunduğu müttefiklerine, kendi deyimleriyle "başkentin eşiğine kadar dayanan teröristlerin kökünü kazımayı" amaçlayan bir askeri müdahalede bulunmak için daha iyi bir politik kılıf sağlıyor.

Şam çevresinde muhaliflerin kontrolündeki topluluklarda yaşayanlar ise yerleşim yerlerini kuşatan rejim güçlerine karşı İslamcıları giderek tek koruyucu olarak görüyor.

Bazı bölgelerde durum o kadar kötü ki din adamları halka açlıktan ölmektense kedi ve köpek yemelerinin caiz olduğunu söyleyen fetvalar veriyor.

Rejim güçleri geçen ay Şam'ın güneyinde muhaliflerin elinde bulunan iki kasabaya "temizlik" operasyonu yapıldığını açıkladı. Muhalif aktivistler, çoğu muhalif savaşçılar olmak üzere 100'den fazla insanın hayatını kaybettiğini açıkladı. Rejim ise teröristlerin öldürüldüğünü açıkladı ve devlet televizyonunda parçalanmış ceset görüntüleri yayınlandı.

Pazartesi günü ise Şam'ın yaklaşık 100 kilometre kuzey doğusundaki, 10 günden bu yana İslamcı muahliflerin elinde bulunan Sadad isimli Hristiyan kasabası rejim güçleri tarafından geri alındı.

Kaynak: WSJ Türkiye

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2013, 17:14
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48