banner39

Selefi Cephe ve İstiklal Partisi de ayrıldı Ihvan yalnız kaldı

Mısır Selefi Cephesi, Müslüman Kardeşler tarafından oluşturulan Meşruiyeti Destekleme Ve Darbeyi Red Koalisyonu’nundan ayrıldığını açıkladı.

Ortadoğu 05.12.2014, 20:25 06.12.2014, 08:05
Selefi Cephe ve İstiklal Partisi de ayrıldı Ihvan yalnız kaldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cephe tarafından yayınlanan açıklamada, Koalisyon’a darbeye karşı mücadle için girildiği belirtildi. Açıklamada şöyle dendi; “25 Ocak Devirimi’ne karşı yapılmış en sert girişim olan 3 Temmuz 2013 Askeri Darbesi’nin ardından Selefi Cephe Koalisyona katılmış ve yaklaşık bir buçuk yıldır Mısırlıların hayallerini yıkan, Sina’yı ayıran bölge halkına zulüm eden, insanları hapislere atan, fakiri daha da fakir eden ve halk arasına fitne sokan darbeye karşı mücadele etmiştir.

Geçen bir buçuk yıllık süre içerisinde bazı kusurlara ragmen darbeye karşı  mücadele edildiğinin vurgulandığı açıklamada Cephe Selefiyye Koalisyon dışında mücadele etmeye karar verildiği belirtildi. KOalisyondan ayrılama kararı ile ilgili olarak; “Koalisyon dışında mücadele etmenin daha geniş bir mesafe sağlayacağı görüşünden harekle böyle bir karar alınmıştır” denildi.

Selefi Cephe’nin açıkalmasından bir kaç saat sonra İstiklal Partisi de bir açıklama yaparak Koalisyondaki üyeliğini dondurduğunu açıkladı. Parti tarafından yapılan açıklamada ayrıca Ihvan’ın diğer grupların görüşlerini dikkate almadığı, Mursi’nin geri dönmesi gerektiğinden hareket ettiği ve bu yönde siyaset yaptığı belirtildi.

Bu şekilde Meşruiyeti Destekleme Ve Darbeyi Red Koalisyonu’nunda Müslüman Kardeşler ve Partisi Adalet ve Hürriyet’ten başka siyasi akım kalmadı.

Daha önce başkanı ve başkan yardımcısı Rabia Meydanı’ndaki eylemler esnasında tutuklanan Vasat Partisi de Koalisyon’dan ayrılmıştı. Vasat Partisi tarafından yapılan açıklamada Müslüman Kardeşler’in kendi imkanlarıyla darbe yönetimini devireceklerine inandığı ancak bunun mümkün olmadığından Koalisyondan ayrılmaya karar verdiklerini duyurmuştu.

Mısır’da faaliyet gösteren 4 Selefi ana akımdan sadece İskenderiye’de faaliyet gösteren Nur Partisi etrafındaki Davetçi Selefileri Sisi’ye destek vermişti.

Ihvan yönetiminin yanlış kararlarının yalnız kalmalarına neden olduğu konuşuluyor. Uzmanlar Ihvan’ın Mısır istihbarat güçleri tarafından kontrol edildiğini ve hata yapmaya zorlandığını düşünüyor.

Selefi Cephe'nin Ihvan'a desteğini çekmesinde 28 Kasım eylemlerine Ihvan'ın destek vermemesinin sebep olabileceği de konuşuluyor. Cephe tarafında yapılan açıklamada Ihvan'ın kendilerini hayal kırıklığına uğrattığının altı çizilmişti.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?