banner39

Selefiler Tahrir Meydanı'nda

Mısır'da Cumhurbaşkanı adayına destek için Selefiler Tahrir Meydanı'nda gösteri yaptı

Ortadoğu 06.04.2012, 17:36 06.04.2012, 17:42
Selefiler Tahrir Meydanı'nda

Abdullah Aydoğan Kalabalık / Dünya Bülteni - Kahire

Mısırlı selefi Cumhurbaşkan adayı Hazim Salah ebu İsmail'in taraftarları başkent Kahire'de gösteri düzenledi. Ramses Meydanı'nda yer alan Fetih Cami'inde kılınan Cuma namazının ardından Tahrir Meydanı'na yürüyen binlerce Selefi taraftar, Tahrir Meydanı'nda annesinin ABD vatandaşı olmasından dolayı adaylığının reddedilme ihtimali bulunan Ebu İsmail'e destek verdi.

Ebu İsmail'in fotoğraflarını taşıyan ve pankarlar açan Selefi gruplar 'Halk Hazim Ebu İsmail'i istiyor', 'Özgürlük istiyoruz', 'Kıyamet gününe kadar halk arkanda ya İsmail', 'İslamiyye...' ve 'La ilahe illa Allah İslamiyye inşaallah' şeklinde sloganlar attı. Gösteriler nedeniyle Ramses Meydanı ve Tahrir Meydanı'na giden yollarda trafik tıkandı.

Bir grup Selefi taraftar da Tahrir Meydanı'nda Cuma namazı kıldı. Bu günkü Cuma namazından Ömer Makram camii imamı Mazhar Şahin'in hutbe okumadığı, Ebu İsmail'in destekçilerinden birisinin hutbe okuduğu ve Cuma kıldırdığı gözlendi.

Mübarek'in ve Sedat'ın eşlerinin anneleri İngiliz'di. Devrimden sonra referandumla kabul edilen yeni anayasaya göre annesi, babası ve eşi gibi birinci dereceden yakın akrabalarının başka ülke vatandaşı olanlar Cumhurbaşkanlığına aday olamıyor.

Mübarek'i ulul emr olarak kabul eden selefi cemaatler, Mübarek'in devrildiği halk ayaklanması ve 25 Ocak Devrimi'ne katılmamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü