Şengal'de PKK rahatsızlığı

Irak'ın Sincar(Şengal) bölgesinde KDP'ye bağlı peşmergeler, PKK'nın buradaki varlığından rahatsız. Şengal kaymakamı da PKK'ya ihtiyaçlarının olmadığını, örgütün şehri terk etmesi gerektiğini söyledi

Ortadoğu 14.12.2015, 15:52 14.12.2015, 15:52
Şengal'de PKK rahatsızlığı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

IŞİD'in elinden 15 ay sonra geri alınan Musul'a bağlı Sincar (Şengal) bugün harâbe halde. Yönetimi elinde bulunduran KDP’ye bağlı peşmergeler de, IŞİD'le savaşmak için Suriye'den gelen ama kasabaya yerleşen PKK uzantılı gruplardan rahatsız. Sincar Kaymakamı PKK’yı Irak’ın egemenliğini ihlâl etmekle suçluyor.

El Cezire'nin haberine göre Sincar dağının 1463 metre yükseklikteki zirvesinde yer alan Saddam döneminden kalma askeri karakol PKK’nın denetiminde. Yan tarafına KDP peşmergeleri yeni bir karargâh oluşturdu.

BİNALARI İŞGAL ETTİLER, GİTMİYORLAR

Çatışmalar ve koalisyon bombardımanı nedeniyle kasaba merkezi harap halde. Kaymakam, yerle bir olan binasının önündeki boşluğa kurdurduğu çadırda çalışıyor. Sincarlı Ezidi bir aileden gelen Mahma Halil Kâsım, PKK’ya tepkili:PKK’nın Sincar’a girişi yasalara aykırı, Irak’ın egemenlik hakkına tecavüz. Görüyorsunuz, çadırda çalışıyoruz. Kasabada ayakta kalan binaların 6’sını işgal ettiler ve terk etmiyorlar. IŞİD’a karşı savaşırken kanını akıtanlara minnettarız. Ancak, PKK’ya muhtaç değiliz ve devlet onları Sincar’dan çıkartmalı. Burada kalamazlar.

PEŞMERGE BİZİ KURTARDI

Sincar polis müdürlüğüne yerleşen PKK uzantılı gruptan binayı terk etmelerini istediklerinde ‘Bu binada Bağdat’ın emriyle duruyoruz’ cevabını aldıklarını söyleyen Kâsım, sorun çıkmaması için soğukkanlı hareket ettiklerini söylüyor: Peşmerge güçleri Sincar’ın tamamını kurtardı. Başkan Barzani ve peşmerge güçleri biz Ezidilerin arkasında. Sorun çıksın istemiyoruz. Memleketimizi terk etsinler ve her şey eskisine dönsün.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?