banner39

Şerif, İran ve Suud arasında arabuluculuk yapacak

Pakistan Başbakanı Şerif, iki ülke arasında arabuluculuk yapmak üzere İran ve Suudi Arabistan'a gidiyor

Ortadoğu 17.01.2016, 16:38 25.01.2016, 17:40
Şerif, İran ve Suud arasında arabuluculuk yapacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, İran ve Suudi Arabistan arasındaki gerginliği azaltmaya yönelik girişimlerde bulunmak üzere bu ülkelere ziyarette bulunacak.

Pakistan Ulaştırma Bakanı Pervez Raşid, yarın ve Salı günü gerçekleşecek ziyaretlerde Şerif'in Suudi Arabistan Kralı Selman ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüşeceğini söyledi.

Ülkenin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gazi Halilullah Şerif ise ziyarette bölgesel ve uluslararası konuların görüşüleceğini belirterek iki ülke arasındaki gerginliği azaltmak için çalışacaklarını kaydetti.

Bakanlık sözcüsü iki ülke arasındaki gerginlikten son derece kaygılı olduklarını ifade ederek ederek Müslümanlar arasındaki ihtilafların barışçıl yollardan ve saygı çerçevesinde çözülmesi gerektiğine inandıklarını belirtti.

Öte yandan, Pakistan'ın yanı sıra Rusya ve Çin başta olmak üzere diğer ülkeler, Suudi Arabistan ve İran arasında arabulucuk yapmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Suudi Arabistan'ın 2 Ocak'ta Şii imam Şeh Nimr El Nemr'i idam etmesi ile başlayan gerginlik sonrasında İran'ın başkenti Tahran'da Suudi Arabistan Büyükelçiliği ateşe verilmişti. Bunun üzerine Suudi Arabistan ve bazı Arap ülkeleri İran'la diplomatik ilişkilerini kesmişlerdi.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?