banner15

Şiilik uzmanı akademisyenden önemli uyarı

Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara, katı saflaşmalar devam etmesi durumunda aslında tekfirci olmayan sünni İslami kesimlerin, tıpkı Taliban'da olduğu gibi Selefi tavırlar sergileyebileceğini söyledi

Şiilik uzmanı akademisyenden önemli uyarı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Şehir Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara Irak'ta Şiilerin bir mezhep savaşından en çok kendilerinin zararlı çıkacaklarını bildikleri için eninde sorunda gerilimi yumuşatmaya yöneleceklerini savundu.

Şiilik, günümüz Selefiliği ve çağdaş İslami hareketler üzerine çalışmaları bulunan Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara, Al Jazeera Turk'e verdiği demeçte Şiilerin Sünni kesimlerden, politikalarını destekleyecek yandaşlar bulmaya çalışacaklarını söyleyerek, arabulucu olarak Türkiye’yi devreye sokmak isteyebileceklerini savundu. Büyükkara "Ben Şiilerin son noktada çok katı bir mezhepçi duruşa geçeceklerini sanmıyorum" dedi.

Maliki yönetiminin baskılarının Irak'taki ılımlı Sünnileri radikalleştirdiğine dikkat çekerek katı saflaşmaların devam etmesi durumunda aslında tekfirci olmayan, ılımlı, orta yolcu, gelenekçi İslami kesimlerin, tıpkı Taliban'da olduğu gibi hızlı bir şekilde Selefi tavırlar sergilemelerine şahit olabileceğine vurgu yapan Büyükkara, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Taliban da aslında Selefi değildir. Ama zamanla Selefi davranışları benimsemiştir. Irak’ta da bu yaşanabilir. Hatta yaşanmaya başladı bile. Eğer haberler doğruysa Türk rehinelerin serbest bırakılmalarına, IŞİD ile beraber hareket eden Nakişbendi Erleri grubu karşı çıkıyor. Bu örnek bize her zaman şiddetten uzak duran geleneksel Sünni kesimlerin hızla radikalleşip Selefi-Harici davranışlara yönelebileceğini gösteriyor."

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2014, 15:04
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48