banner39

Şişani'nin karısı Lübnan Emniyeti'ne teslim edildi

Lübnan ordusu tarafından tutulan IŞİD komutanı Şişani'nin eşi ve iki çocuğu Lübnan Emniyet Genel Müdürlüğü'ne nakledildi

Ortadoğu 08.12.2014, 16:13 08.12.2014, 16:13
Şişani'nin karısı Lübnan Emniyeti'ne teslim edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Lübnan ordusu, elinde tuttuğu IŞİD komutanı Ebu Ali el Şişani olarak bilinen Enes Çerkes'in eşi ve iki çocuğunu Lübnan Emniyet Genel Müdürlüğü'ne teslim etti. Bu adımın, Şişani'nin eşi ve çocuklarının bir esir değişimi çerçevesinde serbest bırakılabileceğinin sinyali olarak yorumlandı.

Lübnan'dan yayın yapan El Cumhuriye gazetesi, ismini belirtmediği bir kaynağa dayandırarak duyurduğu haberde, Şişani'nin eşi Ule Miskal el Ukeyli ve iki çocuğunun Lübnan Emniyet Genel Müdürlüğü'ne teslim edildiğini duyurdu. Ukeyli Lübnan ordusu tarafından sahte kimlik belgeleri taşıdığı gerekçesiyle tutuklanmıştı. Ukeyli'nin Emniyet'e sevkedilmesinin, IŞİD'le Lübnan makamları tarafından yapılacak bir esir değişiminin göstegesi olarak ifade ediliyor. 

Lübnan hükümetinin, Ukeyli ve iki çocuğu karşılığında, IŞİD'in elinde tuttuğu 25'ten fazla Lübnanlı görevliyi teslim almayı planladığı ifade ediliyor. 

BAĞDADİ'NİN ESKİ EŞİ HALA LÜBNAN ORDUSUNDA

IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi'nin eski eşi Seca el Duleymi ve üç çocuğununsa hala Lübnan ordusunun elinde olduğu belirtiliyor.

Duleymi, silahlı gruplarla işbirliği yaptığı şüphesiyle üç çocuğuyla birlikte Lübnan ordusu tarafından tutuklanmıştı. Duleymi'nin herhangi bir esir değişimi anlaşması kapsamında serbest bırakılıp bırakılmayacağı ise henüz bilinmiyor.

Şişani, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Lübnan hükümetini elinde tuttuğu kadınları ve çocukları bir an önce serbest bırakması konusunda uyarmış aksi takdirde kendilerinin de Lübnanlı kadın ve çocukları kaçıracağı tehdidinde bulunmuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?