Sisi Fransa'da Hollande ile görüştü

Fransa'ya giden Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile bir araya geldi

Sisi Fransa'da Hollande ile görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Mısır ile birçok alanda iyi ilişkiler kurmak istediğini söyledi. Elysee Sarayı'nda biraraya gelen Hollande ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi, öğle yemeğinin ardından ortak açıklama yaptı.

Ağırlıklı olarak ikili ve bölgesel ilişkiler, Filistin, Libya ve Irak'taki son durumun konuşulduğu görüşmede iki ülke arasında askeri anlaşmalar da imzalandı. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Mısır ekonomisinin uluslararası kurumların yardımına ihtiyacı olduğunu belirterek Mart ayında Fransa'da toplanacak mali komite toplantısında Mısır ekonomisine yardım maddesinin gündeme getirileceğini kaydetti.

Mısır'ın zor bir dönemden geçtiğini belirten Hollande, "Mısır ile iyi ve açık ilişkiler geliştirerek partner olmak istiyoruz" ifadelerini kullandı. Hollande, Mısır'daki demokratik geçiş sürecinin de devam etmesini istediklerinin altını çizerek Fransa'nın sürece destek verdiğini ifade etti. 

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ise Suriye konusunu Hollande ile konuştuğunu ve Suriye devlet kurumlarının ve Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması konusunda ortak bir tutum içinde olduklarını ve bu konuya siyasi bir çözüm bulmaları gerektiğini söyledi.

Libya'daki son durum hakkında da görüş alışverişi yaptıklarını belirten Sisi, Libya'da daha fazla kan akmasını durdurmak için Fransa ile harekete geçme kararı aldıklarını ifade etti. Sisi, Filistin konusunda da Fransa ile aynı noktada olduklarını da hatırlatarak hem İsrail hem Filistin tarafının aralarındaki sorunu çözmede istekli davranması gerektiğinin de altını çizdi.

1.7 MİLYAR AVROLUK İKİ ANLAŞMA İMZALANDI

Mısır ve Fransa'nın, aralarında savaş gemisi ve Mirage tipi jetlerin de bulunduğu toplam değeri 1 milyar avroyu bulan askeri anlaşma imzaladığı bildirildi.

İki ülke arasında Suveyş Kanalı'nın geliştirilmesi ve Kahire metrosunu kapsayan 700 milyon avroluk başka bir anlaşmanın daha imzalandığı duyuruldu. 

Ayrıca Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, gelecek yıl Mısır'a bir ziyaret düzenleyeceğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2014, 20:35
banner53
YORUM EKLE

banner39