banner39

Sisi kötü gidişatın faturasını hükümete kesti

Mısır'da darbe yönetiminin kötü gidişattan olumsuz etkilenmemek için faturayı hükümete kestiği belirtiliyor. Sisi'nin bu yolla kendi imajını korumayı amaçladığı ileri sürülüyor

Ortadoğu 13.09.2015, 14:51 13.09.2015, 14:51
Sisi kötü gidişatın faturasını hükümete kesti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da dün Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'ye istifasını sunan ve gerekçe olarak "yeni dönemde taze kana ihtiyaç olmasını" gösteren İbrahim Mihlib ve hükümetinin böyle ani bir karar almasının ardında pek çok sebep olduğu belirtiliyor.

Ehram Siyasi ve Stratejik Araştırmalar Merkezi uzmanlarından Yasir Azbavi, "15 aydır görevde bulunan Mihlib hükümetinin istifa etme sebeplerinin başında, geçen ağustos ayında döviz rezervlerinde yaşanan 437 milyon 500 bin dolarlık düşüş, fiyat artışları ve hayat kalitesinin düşmesi yer alıyor" dedi.

Azbavi, diğer sebepler arasında ise geçen pazartesi istifa eden ziraat bakanının adının karıştığı yolsuzluk davasının ve "Sivil Hizmet Kanunu" benzeri kanunların halkta oluşturduğu öfke hali ile geçen mart ayında gerçekleştirilen ekonomi kongresinde gündeme gelen projelerin hayata geçirilememesini saydı.

Aynı kurumun uzmanlarından Vahid Abdulmecid ise Mihlib hükümetinin istifasının ardında yatan temel sebebin hükümetteki vizyon, planlama ve yöntem eksikliği olduğunu savundu. Abdulmecid sözlerini şöyle sürdürdü:

 "Mihlib hükümeti Cemal Abdunnasır'dan başlayıp Sisi'ye kadar gelen cumhurbaşkanları döneminde kurulan, yöntemi ve vizyonu olmayan hükümetlerin bir devamı niteliğindeydi. Bu hükümetler krizlere neden olduğunda her zaman değiştirilme yoluna başvurulmuştur ve Mihlib hükümetinin akıbeti de böyle oldu."

Abdulmecid, "Mısır'da 50 yıldır hükümetler kuruluyor ve değişiyor ama bu hükümetlerin bakanları neden böyle ibtidai bir şekilde seçildiklerini bilmiyor. Değişiklikler sadece isimlerde ve kuruluş şekillerinde yapılıyor" diye konuştu.

"SİSİ POPÜLARİTESİNİ KORUMAK İÇİN YAPTI"

Siyaset Sosyolojisi alanında öğretim üyesi Said Sadık ise cumhurbaşkanlığı müessesesinin kendi popülaritesini muhafaza edebilmek için hükümetin değiştirilmesi yoluna gidildiğini öne sürdü.

Sadık, "Cumhurbaşkanı, hükümetin performansından memnun değildi bu nedenle de değiştirilmesi gerekiyordu. Mihlib'in Tunus'taki bir basın toplantısında göstermiş olduğu zayıf siyasi performans da buna tuz biber oldu" ifadesini kullandı.

Parlamento seçimlerinin birkaç ay içinde yapılacağını ve hükümetin kurulacağını belirten Sadık, Sisi'nin istifayı hemen kabul etmesini, hükümetin oluşturduğu olumsuz tablonun kendi popülaritesini düşürmesini engelleme çabası olarak yorumladı.   

Mihlib'in Tunus'ta bir basın toplantısında kendisine yolsuzlukla ilgili soru yöneltilmesinin ardından salondan ayrılmasının da istifa gerekçelerinden olduğunu söyleyen Sadık, "Bu durum onun diplomatik ve siyasi alandaki zayıflığını ortaya çıkardı ve Mısır'ı çok güç duruma soktu. Bu nedenle hükümete acilen son verildi" dedi.

Dün cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Başbakan İbrahim Mihlib'in istifasını Sisi'ye sunduğu bildirilmişti. Hükümetin istifasını kabul eden Sisi'nin de Petrol ve Maden Kaynakları Bakanı Şerif İsmail'i bir hafta içinde yeni hükümeti kurmakla görevlendirdiği ifade edilmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?