banner39

Sisi olağanüstü hal yetkilerini devretti

Mısır darbesinin mimarı Sisi, Olağanüstü Hal Kanunu'nun kendisine verdiği yetkileri başbakana devretti

Ortadoğu 26.10.2014, 16:22 26.10.2014, 16:22
Sisi olağanüstü hal yetkilerini devretti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Geçen yıl Temmuz ayında gerçekleştirdiği askeri darbe sonrası yönetime el koyan Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin, Olağanüstü Hal Kanunu'nun kendisine verdiği yetkileri Başbakan İbrahim Mihlib'e devrettiği bildirildi.

Mısır resmi haber ajansı MENA'da yayımlanan habere göre, Sisi, 1958'de alınan 162 sayılı kararla cumhurbaşkanına tanınan olağanüstü hal durumundaki yetkilerini, çıkardığı 368 sayılı kararla Başbakan Mihlib'e devretti.  

Söz konusu kararın Cuma akşamı Kuzey Sina'da düzenlenen saldırının ardından bölgede ilan edilen 3 aylık olağanüstü hal durumunun devamı niteliğinde olduğu ifade edildi. 

Olağanüstü Hal Kanunu'nun 4'üncü maddesi, Sisi'ye " Emniyet güçleri ve orduya talimat verme, Silahlı Kuvvetler'e bağlı askerler hakkında kanunsuzluk durumunda tutanak tutma, tüm memurların çalışma dairesinde ya da görevinde Silahlı Kuvvetler'le işbirliği içinde hareket etme zorunluluğu ile tutulan tutanaklarla aksi kanıtlanana kadar ihlallerin ispat edilmesi için çalışabilmesi" yetkisi veriyor.

Kanunun 15'inci maddesine göre Cumhurbaşkanı,  "Kasten adam öldürme ya da öldürmeye yardım ve yataklık etme dışında Devlet Güvenlik Mahkemesi'nin bir kişi hakkında aldığı mahkumiyet kararını davayı düşürmeden iptal etme, cezayı hafifletme ya da uygulamayı durdurma" yetkisine sahip oluyor.

16'ıncı madde Cumhurbaşkanı'na  "şikayetlere bakma, uygulamaların sıhhatini soruşturma ve devletin güvenliğine karşı işlenen suçlarda fikir beyan etme" yetkisini, "Temyiz Mahkemesi Müsteşarlığı ya da Başsavcı yardımcılarına" devretme hakkı veriyor. Alınan karar ise onanmadan önce Cumhurbaşkanına sunuluyor.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?