Sisi savunma bakanlığını bırakıyor

Mısır'da darbeci Orgeneral Abdülfettah Sisi'nin, cumhurbaşkanlığı adaylığı için Savunma Bakanlığı görevinden istifa edeceği bildirildi,

Sisi savunma bakanlığını bırakıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Mısır'da 3 Temmuz Darbesini yaparak, Muhammed Mursi'yi Cumhurbaşkanlığı görevinden uzaklaştıran General Abdulfettah El Sisi'nin Mısır Savunma Bakanlığı görevinden istifa etmeye hazırlandığı duyuruldu. Sisi'nin cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olabilmek için bakanlıktan istifa edeceği belirtiliyor.

Mısır'da yayın yapan Al-Ahram gazetesinde yar alan habere göre, Sisi'nin bakanlıktan istifası cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabilmesi için bir adım olarak görülüyor.

Mısır'ın ilk seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi askeri darbe ile görevden uzaklaştıran Sisi'nin cumhurbaşkanı olmak istediğini her fırsatta dile getirdiği biliniyor. 12 Ağustos 2012'den beri Mısır Silahlı Kuvvetleri'nin Genelkurmay Başkanı olarak görev yapan Sisi, ayrıca Mısır Silahlı Kuvvetleri Yüksek Konseyi'nin başkanlığı ve Mısır Savunma Bakanlığını görevlerini yürütüyor.

Askeri İstihbarat ve Keşif Şefi'yken 12 Ağustos 2012'de dönemin Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi tarafından Mısır Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Muhammed Hüseyin Tantavi yerine bu göreve atanan Sisi'nin, cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanacağı öngörülüyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2014, 18:36
banner53
YORUM EKLE

banner39