Sisi'den Hafter'e destek çağrısı

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Fransız mevkidaşı ile görüşmesinde Libya'da terörün güçlenmemesi için Hafter'in desteklenmesi gerektiğini savundu

Ortadoğu 18.04.2016, 08:33 18.04.2016, 08:33
Sisi'den Hafter'e destek çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'a resmi ziyarette bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile bir araya geldi.

Başkent Kahire'deki İttihadiyye Sarayı'ndaki görüşmenin ardından düzenlenen ve Mısır devlet televizyonu kanalında canlı yayınlanan ortak basın toplantısında, Sisi, Faiz Sirac liderliğindeki Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni (UMH) desteklediklerini ve Libya ordusuna silah yardımı yapılmasının gerektiğini söyledi.

Teröre karşı Tobruk'taki Temsilciler Meclisi (TM) yanlısı Libya güçlerinin komutanı General Halife Hafter'in desteklenmesi gerektiğini savunan Sisi'nin, "Terör örgütlerine karşı Hafter liderliğindeki Libya ordusunun desteklenmesi önemlidir. Bu desteğin sağlanmaması durumunda teröristlere karşı başka ülkelerin müdahalesi alternatifi gündeme gelir." diye konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande da "Libya Meclisi’nin yeni dönem için hazırlık yapabilmesi için mutabakat hükümetine güvenoyu vermesi gerekir. Libya ordusunun ise hükümetin kontrolü altında yetkilendirilmesi lazımdır." şeklinde konuştu.

İKİ TARAF ARASINDA İMZALANAN ANLAŞMALAR

Basın toplantısının ardından iki liderin huzurunda iki ülke yetkilileri 14 ayrı anlaşma ve mutabakat zaptına imza attı. Bunlar, rüzgar enerjisi, İskenderiye'de kanalizasyon arıtma merkezi, sanat ve bilim dallarına işbirliği, Ramses tramvay hattının modernizasyonu, elektrik santrali, modern ulaşım, yenilenebilir enerji, turizm, Paris'te Süveyş Kanalı fuarı organizesi, Mısır-Fransa kültürel işbirliği, Sina'da güneş enerjisi, doğalgaz, metro, elektrik transferi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?