banner39

Sisi'nin BM'deki konuşmasına tepki

HAP yöneticilerinden Derdiri, "En büyük katliamı yapan Sisi, terörden söz ediyor. Terör, siyasi hedefler uğruna silah kullanmaktır" dedi.

Ortadoğu 25.09.2014, 01:23 25.09.2014, 01:23
Sisi'nin BM'deki konuşmasına tepki

Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) yöneticilerinden Abdulmevcud Derdiri, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin, BM Genel Kurulu 69. dönem genel görüşmelerinde yaptığı konuşmayı eleştirdi.

Derdiri, yaptığı açıklamada, "Modern çağda adalet talep eden barışçıl göstericilere karşı en büyük katliamı yapan Sisi, terörden söz ediyor. Terör, siyasi hedefler uğruna silah kullanmaktır. Sisi'nin 3 Temmuz 2013'te yaptığı tam olarak buydu" dedi.

Derdiri, İhvan'a yönelik olduğunu belirttiği suçlamalara ilişkin ise şunları kaydetti:

"Hepsi sahte. İhvan'ın demokrasiyi çaldığını söyleyenler ya demokrasinin anlamını bilmiyor ya da Mısır halkının hürriyet tercihini hakir görüyor. İhvan, kuruluşundan bu yana toplumsal barış, ahlaki değerler, insan hakları ve özgürlükten yana tavır almış, şiddete hiçbir surette başvurmamış ve teşvik etmemiştir."

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, radikallerin, İslam'ı kötüye kullanmasına izin verilmemesi gerektiğini belirterek, terörizmi vebaya benzetmiş ve onlarla mücadele çabalarının yoğunlaştırılması çağrısında bulunmuştu.

Sisi ayrıca, haklara ve özgürlüklere saygı duyan "yeni bir Mısır" inşa etme sözü vermişti.

Kaynak: AA

 

 

 

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?