banner39

Sisi'nin demokratlığı tartışılıyor

Amerikalı tanınmış akademisyen Robert Springborg, Mısır'da darbe yapan Genelkurmay Başkanı Sisi'nin siyasi görüşlerini inceleyen bir yazı kaleme aldı

Ortadoğu 03.08.2013, 10:14 03.08.2013, 13:42
Sisi'nin demokratlığı tartışılıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi deviren Genelkurmay Başkanı Abdülfettah Sisi'nin demokrasi konusunda istekli olmadığı ve siyasi gücü kendi elinde tutmak istediği iddia ediliyor.

Robert Springborg'un Foreignaffairs.com'da yer alan makalesinde, Sisi'nin 2006'da ABD Pennsylvania Harp Akamdemisi'nde öğrenci iken yazdığı bir tezin, Sisi'nin kafasında İslamcılık ile militarizm arasında karma bir yönetim sistemi olduğunu gösterdiği ifae ediliyor. Hatta Sisi'nin Pakistan'da 1977'de darbeyle iktidara gelerek 10 yıl boyunca yönetimde kalan Ziya ül Hak'ın Mısır versiyonu olabileceğini düşünenler var.

Geçtiğimiz yaz, Muhammed Mursi Sisi'den Muhammed Tantavi'nin yerine Savunma Bakanı olmasını istediğinde, Mursi Sisi'nin hükümete boyun eğeceğine inanmıştı. Hatta Sisi'nin Mursi'nin teklifini kabul etmesi, ordunun siyasete etkisinin azalmasının işareti olarak görülmüştü. O kadar ki Sisi önceleri Mübarek döneminin önde gelen isimlerini hızla ordudan uzaklaştırdı. Müslüman Kardeşler de selefilerin eleştirilerine karşı orduyu savundu.

Fakat Müslüman Kardeşler, Sisi'nin Savunma Bakanlığı süresince taşıdığı siyasi potansiyeli fark edemedi. Herkes Sisi'nin ılımlı biri olduğunu düşünüyordu. Bu arada Sisi'nin Mısır'ın başbakan yardımcısı unvanına sahip ilk savunma bakanı olduğu unutuluyordu. Bununla birlikte Müslüman Kardeşler kabinesi kurulduğu zaman, Sisi'nin sözcüsü, ordudan emekli olması halinde Sisi'nin de cumhurbaşkanlığı için aday olabileceğini ve bunun için ortada engel olmadığını söylemişti.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?