banner39

Sisi'nin seçim kampanyası İhvan karşıtlığı üzerine kurulu

Mısır'da seçim öncesi Bir TV kanalına konuşan darbenin mimarı Sisi, Mursi ve İhvan'a hakarete varan eleştiriler yöneltti

Ortadoğu 19.05.2014, 07:51 19.05.2014, 07:51
Sisi'nin seçim kampanyası İhvan karşıtlığı üzerine kurulu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da eski savunma bakanı ve cumhurbaşkanı adayı Abdulfettah es-Sisi, darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye askeri selam durmasının askeri disiplinden kaynaklandığını ve disiplinin saygı duyulması gereken bir değer olduğunu söyledi.

Mısır'da bir özel televizyon kanalındaki programda konuşan Sisi, cumhurbaşkanı adayı rakibi Hamdin Sabbahi'nin kendisine yönelik, "Mursi'yi eleştirirken aynı zamanda ona selam duruyordu" yönündeki eleştirisine, "Mursi'ye selam durmam askeri disiplinden kaynaklanıyordu. Disiplin, saygı gösterilmesi gereken bir değerdir" cevabını verdi

Mursi'nin 26 Haziran'da yaptığı konuşma esnasında ordu yöneticilerine planlı bir suikast düzenlenmesinden korkup korkmadığı sorusuna Sisi, "Mursi ve Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) hiçbir zaman Mısırlılara zarar verecek güç elde edemediler. Ordu yöneticilerine kim katliam yapacak! Mursi, uçak sesinden korkuyordu" cevabını verdi.

Mursi'nin 26 Haziran'daki konuşmasına ülkenin içinde bulunduğu krize yönelik sunacağı çözüm önerilerini dinlemek için kurmaylarıyla birlikte katıldığını dile getiren Sisi, Mursi'nin sadece kendi taraftarlarına yönelik konuşma yaptığını savundu. Sisi, konuşmada hazır olan yöneticilere yönelik can güvenliği tehlikesinin bulunduğu için onların güvenliklerini sağlamak amacıyla planlar yapıldığını ifade etti.

Mursi dönemi ile ilişkileri konusundaki soruyu da cevaplayan Sisi, Mursi'nin adamlarının 30 Haziran'da ordunun halkın yanında yer almaması için askeri yetkililere para ve makam teklif ettiklerini iddia etti. Sisi, teklifi reddettiklerini, kendilerinin parayla satın alınamayacaklarını söylediklerini ileri sürdü.

Sisi, Mursi ve ekibini, 3 Temmuz öncesinde cumhurbaşkanlığından ülkenin güvenliğine zarar verecek belgeleri Katar'a kaçırmakla suçladı. 

Özgürlüklere yönelik bakış açısını da değerlendiren Sisi, "Özgürlük olmazsa olmaz ancak kanunlara ve anayasaya saygı çerçevesinde olması gerekir" dedi.

Sisi, cumhurbaşkanlığı döneminde kanun dışında hiç kimsenin gözaltına alınmayacağı sözünü vererek, "En zor durumda olmadığı gibi cumhurbaşkanlığını kazandığımda da olmayacak" diye konuştu.

Bazılarının, gençlerin kendisini desteklemediği yönündeki iddialarına da değinen Sisi, cumhurbaşkanlığını kazanması durumunda gençlerin hükümette ve cumhurbaşkanlığı müessesesinde etkin rol alacağını taahhüt etti. 

Mısır'da 26-27 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek cumhurbaşkanlığı seçiminde eski savunma bakanı Sisi ile Halk Akımı Platformu Başkanı Hamdin Sabbahi yarışıyor.

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?