banner39

Sisi'ye bir tebrik de Arap Birliği'nden

Mısır'da darbe yaptıktan sonra cumhurbaşkanlığına adaylığı koyup seçilen Sisi'yi Arap Birliği ve Sudan da tebrik etti

Ortadoğu 05.06.2014, 10:55 05.06.2014, 10:55
Sisi'ye bir tebrik de Arap Birliği'nden

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Arap Birliği ile bazı Arap ülkeleri, Mısır’da cumhurbaşkanı seçilen Abdulfettah es-Sisi'yi tebrik etti. 

Arap Birliği resmi sitesinde yer alan habere göre, Genel Sekreter Nebil el-Arabi, Sisi'yi tebrik ederek, Mısır'da seçimlerin özgür ve şeffaf olduğunu öne sürdü.

Seçimlerin Mısır halkının Sisi'ye verdiği desteği ortaya koyduğunu belirten Arabi, Sisi'nin halkın taleplerini ve beklentilerini yerine getirmeye muktedir olduğunu ifade etti.

Öte yandan Moritanya, Umman, Lübnan, Sudan ve Güney Sudan, Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Sisi'ye tebrik mesajları yolladı.

Moritanya resmi haber ajansının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Muhammed Veled Abdulaziz, Sisi'ye tebrik mesajı yollayarak, iki ülke arasında işbirliği ve kalkınmanın gelişmesi konusuna önem verdiklerini belirtti.

Umman Sultanı Kabus bin Said, Umman resmi ajansı ONA'da yer alan mesajında Sisi'yi tebrik ederek, Mısır halkına liderliğinde başarılı olmasını, ülkenin istikrar ve refaha kavuşmasını temenni etti.

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri de gönderdiği mesajında, Sisi'ye görevinde başarılar dileyerek, kardeş ülkeleri yaşadığı sıkıntılardan kurtarmak için Mısır'ın bu konuda önemli bir rol üstlenmesini temenni ettiğini belirtti.

Sudan resmi haber ajansı SUNA, Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'in Sisi'ye tebrik mesajı yolladığını duyurdu. Güney Sudan'da ise Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mawien Makol Arik, yaptığı basın açıklamasında, ülkesinin Mısır halkının yeni cumhurbaşkanı olarak Abdulfettah esi-Sisi'yi seçmesini saygıyla karşıladığını belirtti.

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?