Sistani'den Maliki ve Esad'a: Çekilin

Irak'taki en büyük dini otorite Sistani, hem Irak Başbakan Nuri El Maliki hem de Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a "çekilin" çağrısında bulundu

Sistani'den Maliki ve Esad'a: Çekilin

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak'taki en büyük dini otorite olarak kabul edilen Ayetullah Sistani, hem Irak Başbakan Nuri El Maliki hem de Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı "mezhep çatışmaları"nın son bulması için çekilmelerini istedi.

Ayetullah Ali Sistani, yaptığı çağrıda her iki liderin, mezhep çatışmalarının sonlandırılması için bir an önce üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi.

Sistani çağrısında, Beşar Esad'ın iki buçuk yıldır devam eden şiddete rağmen iktidarda kalmaya devam etmesinin doğru olmadığını belirtti.

Sistani, Irak'ta da toplumun tüm kesimine hitap eden, herkes tarafından kabul edilebilen bir başbakana ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Kuveyt'te ingilizce yayınlanan Gulf Daily NewS'in iddiasına göre, Sistani'nin hem Maliki'yi hem de Esad'ı bu şekilde uyarması İran'dan tepki alabilir.

Ayetullah Sistani bu açıklamaları, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun kendisini ziyaretinden sonra yaptı. Açıklamaların ziyaretten sonra yapılması, Davutoğlu ziyaretinde bu konuların da konuşulduğu yönünde yorumlara neden oldu. Bakan Davutoğlu, Irak ziyaretinde hem Sistani ile hem de Muteda El Sadr ile bir araya gelmişti.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, yaklaşık iki yıl aradan sonra ilk kez geçen hafta Irak'a gitmişti. Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi'nin Türkiye'ye sığınmasından sonra iki ülke arasında gerilen ilişkiler bu ziyaretle yeni bir döneme girmişti. Bakan Davutoğlu, bu ülkeye hareket etmeden önce Sistani ile yapacakları ziyaretine önemine dikkat çekmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2013, 16:57
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Alioğluu
Ali Alioğluu - 7 yıl Önce

Bir Şii din adamının bu çağrıyı yapması çok anlamlı.

yalçın
yalçın - 7 yıl Önce

yalan haber yapmayın arkadaş kaynak verin bu adam açıklama yapacaksa .önce kendi sitesinde yayınlar sana niye röportajında söylesin ciddiyetsiz herifler.

Murat Tuzcu
Murat Tuzcu - 7 yıl Önce

Bazı sitelerde haberin yalan olduğu yazıldı, bu doğru mu?

banner39