banner39

Sistani'den yolsuzlukla mücadele çağrısı

Irak'taki Şiilerin dini mercii Sistani, "Irak hükümetine, geçen yıldan beri yolsuzlukla mücadele kapsamında, bu işe bulaşanların başındaki isimleri yakalayıp cezalandırması ve toplumsal adaleti sağlaması için defalarca çağrı yaptık" açıklaması yaptı

Ortadoğu 08.01.2016, 13:43 08.01.2016, 13:43
Sistani'den yolsuzlukla mücadele çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Iraklı Şiilerin dini mercii Ayetullahuzma Ali es-Sistani, hükümetin yolsuzlukla mücadelede bir yıldır herhangi bir ilerleme kaydedemediğini belirterek, Irak ordusunun ayrım gözetmeksizin görev yürütebilmesi için de güçlendirilmesi çağrısında bulundu.

Sistani'nin Kerbela kentindeki temsilcisi Ahmet es-Safi, Hazreti Hüseyin Camisi'ndeki hutbesinde dini mercinin mesajlarına yer verdi.

Irak ordusunun 95. kuruluş yıl dönümünün kutlandığı mesajda, "Terörle mücadelede, ordu şiddetli bir savaş yürütüyor. Bu nedenle hükümetin, Irak ordusunun ayrım yapmadan ülkedeki tüm toplum kesimlerini koruyabilecek güçlü bir ordu haline gelmesi için milli ve askeri esaslara göre yeniden yapılandırılması hususunda destek vermesi gerekiyor" denildi.

Hükümetin yolsuzlukla mücadele vaatlerinde başarısız olduğu vurgulanan mesajda şu ifadeler kullanıldı:

"Irak hükümetine geçen yıldan beri yolsuzlukla mücadele kapsamında, bu işe bulaşanların başındaki isimleri yakalayıp cezalandırması ve toplumsal adaleti sağlaması için defalarca çağrı yaptık. Fakat bir yıl bitti ve somut olarak hiçbir şey gerçekleşmedi. Bu durumu da büyük bir teessüfle karşılıyoruz."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?