SMDK 11. Genel Kurulu toplandı

SMDK'nın 11. Genel Kurulu'nda Cenevre Konferansı ve Carba'nın yeniden başkanlığa seçilmesi görüşülecek

SMDK 11. Genel Kurulu toplandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu 11. Genel Kurulu toplandı.

SMDK kaynaklarından alınan bilgiye göre, basına kapalı gerçekleşen ve 2 gün devam edecek toplantıda, Suriye'deki krize çözüm bulmak amacıyla 22 Ocak'ta düzenlenecek Cenevre-2 Konferansı'na katılım ve Başkan Ahmed el-Carba'nın süresinin dolması nedeniyle başkanlık seçimi gibi konular, gündeme alınacak. SMDK kaynakları, bu süreçte mevcut başkan Carba'nın aynı göreve tekrar seçilmesinin beklendiğini de kaydetti.

Öte yandan SMDK bünyesindeki en büyük oluşumlardan Suriye Ulusal Konseyi'nin (SUK), Cenevre-2 Konferansı'na katılmayacağını açıklamasının bu konuda SMDK'ya yönelik büyük bir baskı oluşturduğu ifade ediliyor.

SUK üyesi Hişam Merve, Cenevre-2 Konferansı'na katılmayacakklarını açıkladıklarını belirterek, "SUK, daha önceki toplantılarda da halihazırdaki şartların Cenevre-2 Konferansı'nın düzenlenmesine uygun olmadığı konusunu vurgulamıştı" dedi.

Suriye muhalefetinin uluslararası toplumu ikna etmek için büyük çaba sarf ettiğini aktaran Merve, "Başta kadın ve çocuk tutukluların serbest bırakılması olmak üzere bombardımanın durdurulması, güvenli koridorlarının açılması konusunda hiçbir adım atılmadı. SUK, bu şartlar altında Cenevre-2 Konferansı'na katılmayacağını vurguladı" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2014, 15:40
banner53
YORUM EKLE

banner39