banner39

SMDK Cenevre'ye gidecek isimleri belirleyecek

Suriye muhalefetinin Cenevre-2 Konferansı'na hazırlık çalışmaları sürüyor, heyette bulunacak isimleri belirlemek için 7 Ocak'ta İstanbul'da toplanılacak

Ortadoğu 25.12.2013, 13:21 25.12.2013, 13:21
SMDK Cenevre'ye gidecek isimleri belirleyecek

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Suriye krizine çözüm bulma hedefiyle 22 Ocak'ta düzenlenmesi planlanan Cenevre-2 Konferansı'na sayılı günler kala hazırlık çalışmaları hız kazandı.

Bu çerçevede Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun (SMDK) Cenevre-2 Konferansı'na katılım konusundaki nihai tutumunu ve konferansa katılacak olan heyette bulunacak isimleri belirlemek için 7 Ocak'ta İstanbul'da toplanması öngörülüyor.

Suriye muhalefeti, halkın sıkıntılarının sona erdirilmesi için önerilen yol haritası ve devrimin hedeflerine ulaşılması konularını görüşmek üzere İspanya Dışişleri Bakanlığı gözetiminde Cordaba kentinde 9-10 Ocak tarihinde ''istişare toplantısı'' düzenleyecek.

Toplantıda, geçiş süreci, halkın sorunlarına genel çözüm önerileri ve Esed ile Suriyelilere karşı suç işleyen sembol isimlerin hesap vereceği siyasi mekanizma üzerinde görüş alışverişinde bulunulacağı ifade edildi.

Öte yandan SMDK Başkanı Ahmed el-Carba, Kuveyt'e yaptığı ziyarette, Kuveyt hükümetinden Suriye'de ''kurtarılmış'' bölgelerde yardımların SMDK eliyle dağıtılması konusunda destek vermelerini istemişti. Kuveyt hükümeti de Carba'nın talebini kabul etmişti. Bu çerçevede, Bağışçı Ülkeler'in 15 Ocak'ta Kuveyt'te ikinci toplantılarını gerçekleştireceği belirtiliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?