banner15

SMDK: İran işgalci ülke olarak ilan edilsin

SMDK Başkanı Carba, Arap Dışişleri Bakanları Olağanüstü Toplantısı'nda İran'ın Suriye'de işgalci ülke olarak ilan edilmesini talep etti

SMDK: İran işgalci ülke olarak ilan edilsin

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed el-Carba, İran'ın "Suriye'de işgalci ülke" olarak ilan edilmesini istedi.

Carba, Mısır'ın başkenti Kahire'de Arap Birliği Genel Merkezi’nde düzenlenen ve Suriye krizinin görüşüldüğü Arap Dışişleri Bakanları Olağanüstü Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, muhalefetin, Arap ülkeleri ve uluslaralarası toplumdan taleplerini dile getirdi.

İran'ın, "Suriye'de işgalci ülke" olarak tanınmasını, Hizbullah savaşçılarının ve Ebu'l Fadl Abbas Tugayı'nın da soykırım yapması nedeniyle terör örgütü ilan edilmesi" gerektiğini söyleyen Carba, BM'yi ziyaret edecek bir Arap heyet aracılığıyla Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'ndeki daimi üye ülkelere Suriye krizindeki sorumluluklarının hatırlatılabileceğini ifade etti.

Carba, "Cenevre-2 Konferansı'na katılması için Türkiye ile işbirliği içerisinde muhalefete destek verececek bir Arap garantörlüğünün oluşturulmasını ve konferans bitene kadar muhalefete silah desteği sağlanmasını talep ediyoruz" dedi.

"Suriye halkı Arap ülkelerinin verdiği desteği takdir ediyor. Akan kana rağmen bu rejime destek verenleri ise esefle karşılıyor" diyen Carba, " Biz son nefesimize kadar mücadele etmeye karar verdik. Zira Suriye'de kimyasal silah saldırısı düzenlendiğinde tüm dünyaya haykırdık ancak herkesin, yalnızca çıkarlarının peşinde koştuğuna tanık olduk" değerlendirmesini yaptı.

Uluslararası toplumu da sert sözlerle eleştiren Carba, Arap ülkelerine hitaben, "Suriye'de akan kan ve yıkıma dur diyemeyen iradesi felce uğramış uluslararası camia bir tarafta dururken sizin yanımızda olmanızı istiyoruz" ifadesini kullandı.

Carba, "İşgalci" olarak nitelediği İran'ın" katıldığı bir Cenevre-2 Konferansı'nda bulunmayacaklarını sözlerine ekledi.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2013, 10:19
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48