SMDK İran'ı suçladı

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), "İran, verdiği destek nedeniyle Suriye'de insanlık suçu işleyen Esad rejimine ortak oluyor" açıklamasını yaptı.

SMDK İran'ı suçladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), İran'ı, "Suriyelilerin kanı üzerinden ticaret yapmak ve bölgedeki nüfuzunu arttırmak için Esad'la aynı safta yer almakla" suçladı.

SMDK Basın Bürosu'ndan yapılan yazılı açıklamada, İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Yardımcısı Rahim Safevi'nin öne sürdüğü, SMDK'nın Suriyeli vatandaşların ölümünden sorumlu olduğu iddialarına ilişkin, "Safevi'nin açıklamaları, Esad rejiminin suçlarını örtbas etmek, İran'ın 'suça destek siyasetini' gerekçelendirmektir. İran, Suriyelilerin kanı üzerinden ticaret yapıyor. Bölgede nüfuzunu arttırmak için, yönetimde kalmak adına en çirkin suçları işlemeye devam eden zorba Esad rejimi ile aynı safta yer alıyor" denildi.

İran'ın, Esad rejimine verdiği sınırsız askeri ve mali destekle Suriye'deki nüfuzunu arttırdığı ileri sürülen açıklamada, "İran, verdiği destek nedeniyle Suriye'de insanlık suçu işleyen Esad rejimine ortak oluyor" değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada ayrıca, "Bu tür ithamlar, uluslararası kanun önünde sorumluluktan kaçmak için yapılıyor" ifadesine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2013, 22:08
banner53
YORUM EKLE

banner39