banner39

SMDK: Rejim zamanımızı harcadı

SMDK Sözcüsü Safi, Cenevre'nin ilk turunda kendilerinin ve Suriye halkının zamanının çalındığını ve saldırılarına rttığını söyledi

Ortadoğu 11.02.2014, 08:11 11.02.2014, 08:11
SMDK: Rejim zamanımızı harcadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Sözcüsü Luey Safi, barış görüşmelerinin ilk turunda, Esad rejimi yetkililerinin Suriye halkının zamanını harcadığını belirtti.

SMDK Sözcüsü Safi, Suriye'deki iç savaşı sona erdirmeyi amaçlayan Cenevre-2 Konferansı sonrasında başlatılan Cenevre görüşmelerinin ikinci turu kapsamında Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi ile BM Cenevre Ofisi'nde yaptıkları görüşmenin ardından basına açıklama yaptı. 

İbrahimi ile görüşmelerinde ülkedeki geçiş sürecini ele aldıklarını ve kendi görüşleri ile prensiplerini ifade ettiklerini söyleyen Safi, İbrahimi'den rejimin uyguladığı şiddetin tamamen durdurulmasını talep ettiklerini de kaydetti.

Rejimin varil bombalarını kullanmayı durdurmasını istediklerini belirten Safi, varil bombalarıyla yüzlerce Suriyelinin öldürüldüğünü anımsattı. Safi, "Rejimin, Suriye'de halkımızı öldürürken aynı zamanda barışı konuşmak için heyet göndermesi kabul edilemez. Uluslararası toplumun bu konuda bir şey yapmasını istiyoruz" dedi. 

BM GÜVENLİK KONSEYİ

BM Güvenlik Konseyi'nin önümüzdeki günlerde bazı kararlar alabileceğini ifade eden Safi, Rusya'nın BM Güvenlik Konseyi'nde karar alınmasını engellememesini istedi. 

Safi, Rusya'nın olası bir kararı engellemesi halinde "Suriye halkını öldürmek konusunda rejimin ortağı olacağını" kaydetti.

İbrahimi ile Humus ve Dareya şehirlerindeki kuşatmalara ilişkin hazırlanan iki raporu da paylaştıklarını belirten Safi, Dareya halkının aylardır kuşatma altında olduğunu, açlığa mahkum edildiğini ve bu kuşatmanın kaldırılmasını istediklerini söyledi.   

Safi, İbrahimi'ye uluslararası örgütler tarafından hazırlanan ve Suriye rejiminin işlediği katliamları ve işkenceleri içeren yaklaşık 1000 sayfalık belge sunduklarını da bildirdi. 

Humus'ta ilan edilen geçici ateşkesin ardından insanların bir kısmının bölgeden ayrılmalarının sağlanmasının kendileri açısından tatmin edici olup olmadığının sorulması üzerine Safi, "Kesinlikle olmadı" dedi.

Humus'a yardım götüren iki kamyon şehre ulaştıktan sonra rejim militanlarının kontrolündeki alanlardan konvoyun bombalandığını anlatan Safi, en az 3 sivilin öldüğünü ve BM ekibinden de yaralananlar olduğunu kaydetti. Bazı araçların tamamen tahrip edildiğini anlatan Safi, fakat çok cesurca bir iş yapıldığını ve rejim tarafından bombalanan bazı sivillerin tahliye edildiğini söyledi.

Safi, rejimin ülkeyi kontrol etmek için her türlü şiddete başvurduğunu da kaydetti.

AYRI AYRI GÖRÜŞMEYİ İBRAHİMİ İSTEDİ

Heyetlerin İbrahimi ile neden ayrı ayrı görüştüğünün sorulması üzerine Safi, bunu İbrahimi'nin istediğini söyledi. Safi, "Önceki görüşmelerde rejim yetkilileri bizim ve Suriye halkının zamanını harcadı" dedi. 

Rejim yetkililerinin daha önceki görüşmelerde konuyla ilişkili olmayan şeylerden bahsettiğini anlatan Safi, rejimin en yetkili isimlerinin Cenevre'de görüşmelere dahi katılmadıklarını ve etrafta zaman harcadıklarını söyledi.

"ESAD'SIZ BİR GEÇİŞ HÜKÜMETİ HİÇBİR ZAMAN GÜNDEMİMİZDE OLMADI"

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal el-Mikdad, Cenevre görüşmelerinin ikinci turu kapsamında Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi ile BM Cenevre Ofisi'nde yaptıkları görüşmenin ardından basına açıklama yaptı. 

Şiddeti ve terörizmi durdurmak için Cenevre Bildirisi'nde yer alan konuları tartışmak istediklerini ifade eden Mikdad, "Suriye'deki terörizmin durdurulmaması halinde tüm bölgeye ve dünyadaki bütün ülkelere yayılacağını" söyledi.

Cenevre Bildirisi'ni detaylı şekilde tartışmak istediklerini vurgulayan Mikdad, "Esad'sız bir geçiş hükümeti hiçbir zaman gündemimizde olmadı. Bunu tartışmayı düşünenler bizim zamanımızı harcıyor çünkü Cenevre Bildirisi'nde bu yok" dedi.

Her türlü tartışmaya açık olduklarını da ifade eden Mikdad, getirecekleri önerilerin herkesi şaşırtacağını iddia etti.

BM'DEN AÇIKLAMA

BM Cenevre Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada, bugün Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi'nin, Suriye muhalefetinin başmüzakerecisi Hadi el-Bahra ve Beşşar Esad Rejimi'nin başmüzakerecisi Büyükelçi Beşşar Caferi'nin başkanlık ettiği heyetlerle ayrı ayrı görüştüğü belirtildi.

Açıklamada, görüşmelerde 30 Haziran 2012 tarihinde imzalanan Cenevre Bildirisi çerçevesinde ülkedeki şiddetin ve terörizmin durdurulması ile geçiş hükümetinin kurulması konularının ele alındığı kaydedildi.

BM Cenevre Ofisi açıklamasında, İbrahimi'nin bugün basın toplantısı yapmayacağı da bildirildi. İbrahimi görüşmelerin ilk turunda her gün basın toplantısı yapmıştı.

SMDK'DAN AÇIKLAMA

SMDK'dan yapılan yazılı açıklamada, Suriye'de Esad rejiminin şiddet olaylarına devam ettiği büyük hasara yol açan varil bombaları atmayı sürdürdüğü ifade edilerek BMGK'dan Suriye'de savaş ve insanlık suçu işlendiğini resmen ilan etmesi istendi.

BMGK'ya  insani yardım ihtiyacı olan bütün bölgelere yardım ekiplerinin girişine tam izin verilmesini öngören karar tasarısını bir an önce çıkarması çağrısı yapılan açıklamada, "Esad rejimi, kendisine muhalif olan herkesi 'terörist' olarak nitelendiriyor. Rejim, Humus'u bir haftadır varil bombası ile füze yağmuruna tutuyor. Böylelikle halkı göçe zorlayarak demografik yapısını değiştirmeye çalışıyor" denildi.

Karar çıkmaması halinde Suriye'de daha çok kan akacağı ve daha fazla insan öleceği kaydedilen açıklamada, "Rusya'nın Suriye ile ilgili verilecek kararlara karşı çıkması, özgürlük ve demokrasi isteyen halkın katledilmesine ortak olmaya devam anlamına gelecektir" ifadesine yer verildi.

BMGK üyeleri Avustralya, Lüksemburg ve Ürdün'ün, Suriye'de insani yardım ihtiyacı olan bütün bölgelere yardım ekiplerinin girişine tam izin verilmesini isteyen bir BMGK karar tasarısı hazırladığı, tasarının BMGK'nın veto yetkisi olan beş daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa'ya gönderildiği bildirilmişti. Taslağa, Rusya'nın soğuk baktığı ileri sürülmüştü.

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?