banner39

SMDK: Saldırılar sürerse Cenevre'ye gitmeyiz

SMDK, Genel Sekreteri Camus, Esad rejiminin saldırılarına devam etmesi halinde muhalif konseyin Cenevre-2 Konferansı'na katılmayacağını açıkladı

Ortadoğu 24.12.2013, 12:25 24.12.2013, 12:25
SMDK: Saldırılar sürerse Cenevre'ye gitmeyiz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun (SMDK) Genel Sekreteri Bedr Camus, Suriye rejiminin saldırılarına devam etmesi halinde Cenevre-2 Konferansı'na katılmayacaklarını belirtti.

SMDK ofisinden yapılan yazılı açıklamada Camus, "SMDK Genel Kurulu'nun 4 Ocak'ta yapacağı toplantıda, Cenevre-2'ye katılım konusunda karar alacağını" vurgulayarak, "Batılı ülkeler, (Suriye) rejimine korkunç yıkımları durdurması konusunda baskı yapamadıysa, Cenevre-2'de siyasi çözüm ve Cenevre-1 maddelerinin uygulanması konusunda nasıl baskı yapacak?" sorusunu yöneltti.

Camus açıklamada, "Esad rejiminin saldırılarına ve halkı öldürme girişimlerine devam etmesi halinde SMDK, Cenevre-2 Konferansı'na katılmayacak. SMDK Başkanı Ahmed el-Carba, Esed rejimine baskı yapmaları için Fransa ve İngiltere dışişleri bakanlarını aradı. Müzakere sürecinin başarısız kılınması için Rus füzeleriyle Suriye halkını öldüren Esed'e baskı yapması için Ruslar ile iletişime geçildi " ifadelerine yer verdi.

SMDK Genel Kurulu üyesi  Hadi el-Bahra ise SMDK Genel Kurulu'nun Cenevre-2'ye katılım konusundaki tutumunu gözden geçireceğini ve kararın devrim ile halkın çıkarlarına uygun olacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Esad rejiminin işlediği suçları arttırmasının başlıca amacı, SMDK'nın Cenevre-2'ye katılmaması yönünde halkın Koalisyon'a baskı yapmasını sağlamak. Bu suçları işlemeye devam etmesi, rejimin siyasi çözümden yana olmadığını gösteriyor. Rejim, Cenevre-2'ye katılmasını zorunlu kılan Güvenlik Konseyi'nin  2118 sayılı kararını uygulamaktan kaçmaya çalışıyor."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?