banner39

SMDK'dan BM'ye katliam raporu

SMDK, Suriye'de rejimin ramazan ayındaki katliamlarını ve kimyasal silah kullanımını içeren raporu BM'ye sunacak

Ortadoğu 07.08.2013, 00:18 07.08.2013, 08:29
SMDK'dan BM'ye katliam raporu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Sözcüsü Luey Safi, "Suriye rejimi ramazan ayında biri Yermuk mülteci kampında diğeri Duma'da olmak üzere 2 kez kimyasal silah kullandı. Bunlar, konuyla ilgili tüm ulusalararası kanun ve sözleşmeleri bir kez daha ihlal ettiğinin delilidir'' dedi. 

Esed rejiminin ramazan boyunca 20'den fazla katliam işlediğini belirten Safi, "Rejimin saldırıları neticesinde ramazan ayı boyunca bin 700 Suriyeli hayatını kaybetti. Bunlardan 250'si katliamlarda öldü. Siyasi çözüme hazır olduğunu iddia eden rejim, çözümü katliamda arıyor. Halkı terörist olarak gören, halkın parasıyla sarayında oturan rejim yetkililerinin, siyasi çözümü kabul etmeyeceğini düşünüyoruz" diye konuştu.

Raporda katliamlarla ilgili ayrıntılı bilgiler bulunduğunu belirten Şafi şunları kaydetti:

"İdlib kırsalındaki Serakıb'daki saldırılarda arasında 3 çocuğun da olduğu 30, Şam kırsalında bir fırına yapılan saldırıda 28, Yermuk'ta mülteci kampına yapılan saldırıda 23, Eriha'da halk pazarının bombalanması sonucu 22, Humus'ta ed-Deblan Mahallesi'nde okula sığınan çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan halka karşı yapılan saldırıda 20, Halep'teki en-Nireb Mahallesi'nin bombalanmasında 19 çocuk, Banyas'ta kadın ve çocuklara karşı düzenlenen katliamda 13 kişi öldü. Bunlar sadece bazı örnekler.'' 

RAPOR, SORUŞTURMA KOMİSYONU'NA SUNULACAK

Birleşmiş Milletler'in (BM), harekete geçmesi gerektiğini ifade eden Safi, "Başta Beşşar Esed olmak üzere tüm sorumlular savaş suçlusu olarak Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılanmalıdır. Ramazan ayında Suriye'de yaşananlara dair hazırladığımız raporu BM Uluslararası Suriye Soruşturma Komisyonu'na sunacağız. Raporu dünya kamuoyu ile de paylaşacağız'' bilgisini verdi.  

Rejime Ramazan Bayramı süresince ateşkes çağrısı yapan Safi, "Esed rejiminin çağrımıza uymayacağını bildiğimiz halde, bayramda ateşkes olmasını temenni ediyoruz. Ancak bu vahşi rejim durmadan öldürüyor, ama bu böyle devam etmeyecek. Aksine Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ilerlemeye devam edecek" ifadesini kullandı.

 

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?