banner39

SMDK'dan Hasan Nasrallah'a çağrı

Muhalifler Nasrallah'tan Suriye krizinin çözümü konusunda söylemlerini ispat edecek somut adımlar atmasını istedi

Ortadoğu 29.10.2013, 15:00 29.10.2013, 15:00
SMDK'dan Hasan Nasrallah'a çağrı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah'tan Suriye krizinin çözümü konusunda söylemlerini ispat edecek somut adımlar atmasını istedi.

SMDK Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Fayiz Sara tarafından Nasrallah'ın dünkü konuşmasının ardından yapılan yazılı açıklamada, "Eğer Nasrallah, gerçekten Suriye'de askeri yöntemlerle çözüm olmayacağına ve çözümün ancak siyasi yöntemlerle olacağına inanıyorsa, bu düşüncesini ispat etmek için somut adım atmalı ve savaşçılarını Suriye topraklarından çekmelidir" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, "Nasrallah kendisini Esad yönetiminin bir parçası olarak sundu. Savaşçılarını Suriye halkına karşı, Esad yönetiminin yanında savaşa göndererek kendini bu makama koydu. Nasrallah'ın savaşçıları, Suriye'de işgalci güç konumuna düşmelerinin yanı sıra insanlığa karşı suç işleyen grubun içinde yer aldı. Bu durum Kuseyr'de ve Şam kırsalında yaşanan çatışmalarda gözler önüne serildi" denildi.

Nasrallah'ın Suriye'den önce dikkatini kendi ülkesinde yaşanan "siyasi harabe"ye vermesi gerektiği vurgulanan açıklamada, Lübnan'da hala hükümet kuramamasının bu durumun göstergesi olduğu kaydedildi.

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, dün yaptığı konuşmada, Suriye'de tek çözümün, ön şart olmadan diyalog yoluyla yapılacak siyasi girişim olduğunu belirtmiş, askeri müdahalenin çözüm olmayacağı gerçeğini tüm dünyanın anladığını söylemişti. Nasrallah ayrıca, Suriye muhalefetine Cenevre-2 konferansına katılmaları çağrısı yapmıştı.

 

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?