banner39

SMDK'dan kimyasal araştırmalarına destek

SMDK, BM'n,n kimyasal silah iddiaları için Suriye'ye gitmesinin sevindirici olduğunu fakat araştırmaların belirli bölgelerle sınırlı kalmaması gerektiğini açıkladı

Ortadoğu 10.08.2013, 13:12 10.08.2013, 14:53
SMDK'dan kimyasal araştırmalarına destek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), Suriye'de kimyasal silahların kullanıldığı iddialarını araştıracak Birleşmiş Milletler (BM) misyonunun yakında Suriye'ye gideceğine ilişkin haberleri memnuniyetle karşıladığını belirtirken, yürütülecek çalışmaların Suriye'deki belirli bölgelerle sınırlı tutulmaması çağrısında bulundu.

SMDK, yaptığı yazılı açıklamada, Profesör Ake Sellström başkanlığındaki ekibin Suriye'de yürüteceği çalışmalara her türlü desteğin verileceğini belirtirken, misyonun çalışmalarının sadece üç bölgeyle sınırlı kalacağı ve ekip üyelerinin "kimyasal silahların kullanıldığına inanmak için sebeplerin bulunduğu" diğer alanları ziyaret etmeyeceklerine yönelik kaygı dile getirdi.

SMDK, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a da, misyonun, araştırmalarında kapsamlı bir yaklaşım benimsemesini temin etmesi çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreterliği, Suriye'de kimyasal silahların kullanıldığı iddialarını araştıran BM misyonunun çalışmaları hakkında yaptığı yazılı açıklamada, misyonun başkanı Sellström ve ekibinin Lahey'deki çalışmalarını tamamlayıp, Suriye'ye hareket için hazırlık içinde olduklarını duyurmuştu. Misyonun görev tarihinin, daha sonra ilan edileceği bildirilmişti.

Öte yandan SMDK, yaptığı diğer basın açıklamasında, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) üyelerinin, "yaptıkları fedakarlıklar ve Suriye devriminin ideal ve ilkelerine gösterdikleri bağlılığın" takdirle karşılandığını belirtti.

Açıklamada, ÖSO'nun son günlerde Suriye'nin sahil şeridinde başlattığı operasyonlara işaret edilerek şu ifadelere yer verildi:

"ÖSO, bölgedeki siviller ve ailelerinin korunacağı, operasyonların tamamen askeri olduğu, sadece güvenlik kontrol noktaları, gözetleme kuleleri, askeri üsler ve Esad milislerinin hedef alınacağı sözünü verdiği bir açıklama yapmıştı. SMDK, görevinin sivilleri hedef almak değil, aksine Esad güçlerine karşı onları korumak olduğunu belirten ÖSO'nun bu açıklamasını paylaşmaktadır."

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?