banner39

SMDK'dan PYD'ye eleştiri

SMDK, PYD'nin Suriye'de Kürtlere yaptıklarının rejimin yaptıklarını aratmadığını söyledi

Ortadoğu 01.06.2016, 17:55 01.06.2016, 17:55
SMDK'dan PYD'ye eleştiri

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Enes Abde, "PYD'nin bazı bölgelerde Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS)'ye karşı yaptıkları rejimin daha önce Kürtlere yaptıklarını aratmıyor." dedi.

Enes el-Abde ve beraberindeki heyet, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) yer alan Erbil kentine 20 kilometre mesafede bulunan Suriyeli sığınmacıların kaldığı Kuştepe Çadır Kampı'nı ziyaret etti.

Ziyaretin ardından basın açıklaması yapan Abde, IKBY Başkanı Mesut Barzani ile dün yaptıkları görüşme ve bölgedeki diğer temasları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Görüşmenin önemli gündem maddeleri arasında Suriyeli Peşmergelerin yer aldığını belirten Abde şunları kaydetti:

"Suriye Kürt Ulusal Konseyi'ne (ENKS) bağlı Peşmerge güçlerinin durumunu detaylı şekilde masaya yatırdık. Bu güçler düzenli bir kuvvet olup tamamen Suriyelilerden meydana geliyor. Söz konusu güçlerin en kısa zamanda Suriye'ye dönüp rejim ve IŞİD güçlerine karşı verilen mücadelede önemli rol almaları gerekiyor."

PYD'NİN ENKS'YE BASKILARI

SMDK Başkanı Abde, Suriye'de bazı bölgeleri elinde tutan PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin kendinden olmayanlara yönelik tutumunu anlatırken, "PYD'nin bazı bölgelerde ENKS'ye karşı yaptıkları rejimin daha önce Kürtlere yaptıklarını aratmıyor." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?