banner39

Soçi'deki Ulusal Diyalog Kongresi'nde gündem, anayasa komitesi olacak

Rusya'nın Soçi kentinde 29-30 Ocak'ta yapılacak Ulusal Diyalog Kongresi'nin ana gündemini Suriyeli tarafların anayasa komitesi kurması oluşturacak.

Ortadoğu 25.01.2018, 19:15 25.01.2018, 19:15
Soçi'deki Ulusal Diyalog Kongresi'nde gündem, anayasa komitesi olacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenecek Ulusal Diyalog Kongresi'nin ana gündeminin Suriyeli tarafların oluşturacağı anayasa komitesi kurulması olacağı öğrenildi.

Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde Cenevre 9 görüşmeleri kapsamında Viyana'da başlayan Suriye konulu özel toplantıda heyetler, Suriye Ulusal Diyalog Kongresi hazırlıklarını değerlendiriyor.

Rusya'nın Soçi kentinde 4 gün sonra yapılacak Kongre'nin ana gündemini, anayasa komitesi kurulması oluşturacak.

Komitenin, yaklaşık bin 600 Suriyelinin katılacağı Kongre'de rejim ve muhalefet temsilcilerinden oluşan çekirdek bir yapı şeklinde kurulması öngörülüyor.

ANAYASA KOMİTESİNİN SURİYE ANAYASASINI HAZIRLAMASI PLANLANIYOR

Anayasa komitesinin, Cenevre'de BM gözetimindeki süreçte bir araya gelerek, Suriye anayasasını hazırlaması planlanıyor.

Böylece Soçi-Cenevre bağlantısının kurulması ve Cenevre sürecinin de güçlendirilmesi hedefleniyor.

Muhalefet, rejim ve garantör ülkeler Türkiye, Rusya ve İran arasında komitenin kurulması konusunda mutabakata varılıp varılmadığı ve komitenin teşkilinin nasıl olacağı üzerinde görüşmeler devam ediyor.

Muhalefet kaynaklarına göre, kendileri ve garantörleri Türkiye, anayasa komitesi kurulması halinde, dengeli bir temsil olması ve komitede muhalefeti "muteber" muhaliflerin temsil etmesi hususlarının üstüne duruyor.

Soçi'de konuşulacak bir diğer konunun da siyasi geçiş süreci içerisinde adil, demokratik ve şeffaf seçimlerin düzenlenmesi olacağı ifade ediliyor. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?