banner15

Sovyet ajanları, İsrail'i casusluk ağı ile sarmış

Sovyetler Birliği'nin gizli istihbarat KGB'nin İsrail'de siyasetten askeriyeye birçok alanda gizli casusluk ağı olduğu ortaya çıktı.

Sovyet ajanları, İsrail'i casusluk ağı ile sarmış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

SSCB döneminin gizli istihbarat servisi KGB'nin İsrail'de çok gizli ve çok da önemli bir casusluk ağı olduğuna dair belgeler yayınlandı.

İsrailli ünlü gazeteci Ronen Bergman'ın soruşturmasıyla ortaya çıkan bilgilere göre, İsrail meclisindeki çok sayıda milletvekili, ordu subayları, istihbarat elemanlarını da kapsayan KGB'nin gizli casusluk kurduğu öğrenildi. Ajanların listesine de ulaşılan raporlara göre, İsrail Savunma Kuvvetleri'nden büyük bir general, üç Knesset üyesi milletvekili, İşçi Partisi'nin eski genel sekrerteri ve 1980'lerde Dışişleri ve Savunma Komitesi'nde çok kritik görevler almış yetkililer bulunuyor. Listede ayrıca, İsrail'in teknoloji, sanayi ve havacılık alanında görevli mühendisler de var.

Ronen Bergman'ın raporları, 1960 ile 1980 yılları arasında istihbarat örgütü KGB'nin arşivci olarak görev yapmış Vasili Mitrokhin tarafından kopyalanan belgelere dayanıyor.

Vasili Mitrokhin adlı arşivci 2004 yılında İngiltere'de hayatını kaybetmişti. İngiliz istihbarat servisi M16 da, Mitrokhin tarafından geride bırakılan arşivin İsrail ile ilgili olan bölümlerinin yayınlanmasını kabul etmişti.

Rusça olan belgeler 'Cambridge Churchill Archives Merkezi'nde yayına sokuldu

Yedioth Ahronoth gazetesinde yarın tam metni yayınlanacak soruşturmanın detayları İsrail ve dünya basınında da tartışılıyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2016, 13:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mine
Mine - 2 yıl Önce

Haber, bana göre biraz çakma gibi. Bu kadar kuvvetli bir ağ ile 1967 Haziran'da 6 Gün savaşını bilmiş olmaları gerekirdi.

banner39

banner36

banner37

banner35