banner39

Straw: İran'a ambargoya gerek yoktu

İngiltere eski dışişleri bakanı Straw, Tahran ziyaretinde sıcak mesajlar verdi, “İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin en kısa zamanda normal haline dönmesini istiyoruz” dedi

Ortadoğu 10.01.2014, 15:51 10.01.2014, 16:16
Straw: İran'a ambargoya gerek yoktu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere-İran Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve eski İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw mevkidaşı Abbas Ali Mansuri ile düzenlediği ortak basın toplantısında sıcak mesajlar verdi.

İran’a parlamento heyeti dostluk grubu üyeleri olarak geldiklerini ve hükümeti temsil etmediklerini belirten Straw, “Bunu özellikle belirtmek istiyorum ki biz burada ne nükleer müzakerelerle ilgili ne de hükümet adına görüşmede bulunmaya geldik. Ben ve heyetteki arkadaşlarım İran’ı dost ülke olarak görüyoruz ve iki ülke parlamentosu arasındaki ilişkilerin ilerlemesi için çabalıyoruz. İran ziyaretimizin hedefi İngiliz ve Batı halklarının İran’a olan algılarını derinleştirmek” diye konuştu.

Bir gazetecinin, ABD Kongresinin İran’a yeni yaptırımların uygulanmasına ilişkin taslağı onaylaması durumunda Batılı bir ülke olarak İran’ın nasıl bir karşılık vereceğini düşündüklerini sorması üzerine Straw, şunları söyledi:

“Yeni yaptırımlar uygulanırsa şüphesiz İran’ın buna cevabı çok kötü olacaktır. ABD hükümeti Cenevre’de varılan nükleer anlaşmanın altına imza attı. Bu anlaşmaya göre bir yol haritası hazırlandı ve bu yol haritasına göre yaptırımlar yavaş yavaş azaltılacak, nihai anlaşma ile birlikte ise tamamen kaldırılacak. Sorunuzun cevabının Cenevre anlaşmasının içinde olduğunu düşünüyorum. Ben şahsen ABD, 5+1 ülkeleri ve İran’ın bu anlaşmaya sadık kalacaklarına inanıyorum. Şu da unutulmamalı ki Kongre bu tasarıyı onaylasa bile Sayın Obama’nın veto hakkı bulunuyor.”

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague’ın, İran’daki rejime yönelik güçlü yaptırımların, bu ülkenin nükleer programıyla ilgili kapsamlı bir anlaşmaya varılana ve uluslararası endişeler giderilene kadar devam etmesi konusunda dün görüştüğü İsrailli mevkidaşı Avigdor Lieberman ile hemfikir olduğu yönündeki açıklamalarının hatırlatılması ve bunun kendi beyanatlarıyla çelişki oluşturduğu eleştirilerinin yöneltilmesi üzerine Straw, “Dün yapılan Hague-Liberman görüşmesinde bulunmadığım için bu konuda yorum yapamam ancak eski Dışişleri Bakanı olarak şunu söyleyebilirim ki bazen siyasiler başkalarının söylediği sözler üzerine bir şeyler söylerler ve bu gibi durumlarda yapılan açıklamalara itina edilmemeli” değerlendirmesinde bulundu.

“Yaptırım kararını herkes onaylamadı ve buna karşı çıkanlar da oldu. İran’a yaptırım uygulanmasına gerek yoktu” diyen Straw, yaptırımlarda her iki tarafın da bedel ödediğini söyledi.

Bugün olumlu ve iyimser olarak geleceğe bakmanın zamanı olduğunu belirten Straw, “İran’a yaptırım uygulandığı gerçeğinden hiçbirimiz hoşlanmıyoruz. Cenevre’de varılan süreli anlaşmanın nihai ve kalıcı bir anlaşmayla sonuçlanmasını umuyoruz” dedi.

Normalleşme

Straw, Tahran’daki temaslarında, iki ülke arasında 2011’de olaylı bir şekilde kapatılan büyükelçiliklerin tekrar açılması konusunda ne gibi girişimlerde bulunulduğu sorusuna, “Diplomatik ilişkilerin en kısa zamanda normal haline dönmesini istiyoruz. Buradaki temaslarımızda başta Sayın Dışişleri Bakanı Zarif olmak üzere İranlı yetkililerle bu konuyu görüştük. Ancak bu durum biz parlamenterlerin değil Dışişleri Bakanlığının görevi kapsamında” cevabını verdi.

Straw, Suriye’de yaşanan trajedi karşısında Londra’nın tutumu ve İngiltere İstihbarat Teşkilatı MI6’nın Suriye’deki bazı gruplara silah gönderdiği iddialarının sorulması üzerine, “İngiltere kesinlikle Suriye’ye silah göndermemiştir. Ne İngiliz hükümetinin ne parlamentonun ne de MI6’nın böyle bir politikası söz konusudur. Suriye’de yaşanan trajedinin sonlandırılması ve krize çözüm bulunması için gerçekleştirilecek olan Cenevre-2 konferansına tüm etkili ülkeler gibi İran da hiçbir önkoşul olmadan davet edilmelidir” ifadesini kullandı.

İran-İngiltere Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Abbas Ali Mansuri ise yaptığı kısa açıklamada, talebin İngiltere’den gelmesi üzerine resmi bir davette bulunduklarını belirterek, ülkedeki muhafazakar çevrelerce ziyarete yönelik yapılan bazı eleştirileri şöyle cevapladı:

“Siyonistler dünyanın tüm ülkelerindeki parlamentolarda bizim aleyhimize lobi çalışmaları yapıyor. Biz, diğer ülke parlamentolarıyla karşılıklı ziyaretlerde bulunarak bunun önüne geçmeliyiz. Hatta ABD Kongresini dahi Siyonistlere dar etmeliyiz. ABD Kongresin de bile olaylara gerçekçi yaklaşan iyi dostlarımız var.”

İngiliz parlamento heyeti, iki günlük temaslarında Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ve İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi’nin yanı sıra Ticaret Odası Başkanı ve kimyasal silahlardan yaralanan gazilerle görüştü.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?