banner39

Sudan ordusunun güvenlik açıklamaları yalanlandı

Sudan Kurtuluş Hareketi-Abdulvahid Nur Kanadı, Sudan ordusu tarafından açıklanan ve bölgeden kaçan halka 'güvenlik sağlandı geri dönün' çağrısının olduğu bildiride yazılanları yalanladı.

Ortadoğu 09.02.2016, 17:31 09.02.2016, 17:36
Sudan ordusunun güvenlik açıklamaları yalanlandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sudan Ordusu, üç hafta önce ülkenin batısında bulunan Darfur bölgesindeki isyancılara karşı başlatılan operasyonun sonucunda isyancılara ait 17 mevzi kontrolüne aldığını açıklarken, Sudan Kurtuluş Hareketi bunu yalanladı.

El Murra dağlık bölgesinde bulunan mevzilerin hem yönetim için sürekli tehdit kaynağı oluşturduğunu hem de vatandaşların hareketini kısıtladığını belirten Sudan ordusu, dağıttığı basın bildirisinde, operasyonda önemli miktarda silah ve mühimmat ele geçirdiğini, isyancıları sayısını belirtmeden ağır can kayıplarına uğrattığını kaydetti.

Operasyounu geri kalan bölgeleri temizleyene kadar sürdüreceklerini ifade eden bildiride, bölgede birkaç silahlı grup hükümetin yaptığı barış çağrısını dinleyerek silahını terk edip orduya teslim olduğuna işaret edildi.

Ordu güçlerinin El Murre dağlarındaki önemli yol ve geçitlerin güvenliğini sağlamaya başladığını vurgulayan bildiride, Darfur bölgesindeki kargaşalardan göçe zorlanan vatandaşlara kendi köylerine geri dönme çağrısı yapıldı.

Sudan'ın Darfur bölgesinde "Adalet ve Eşitlik Hareketi", "Sudan Kurtuluş Hareketi" ve "Sudan Halk Kurtuluş Ordusu" hareketlerini bünyesinde barındıran Devrim Cephesi, 2003 yılından bu yana hükümete karşı savaşıyor. Güney Kordofan eyaletinde ise SPLM-N örgütü 2011 yılından bu yana Güney Kordofan ve Mavi Nil eyaletlerinin bağımsızlığı için savaşıyor.

 

Yorumlar (0)
25
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?