banner39

Sudan, Suudi'yi İran'a tercih etti

Sudan Dışişleri Bakanı Karti, İran'ın ülkesinin kıyılarına hava savunma sistemleri yerleştirilmesi teklifini Suudi Arabistan için reddettiğini söyledi

Ortadoğu 31.05.2014, 11:24 31.05.2014, 11:24
Sudan, Suudi'yi İran'a tercih etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sudan Dışişleri Bakanı Ali Karti, ülkesinin Suudi Arabistan’la olan ilişkilerini iyileştirme amacıyla İran’ın Kızıldeniz sahilinde hava savunma rampaları kurulması teklifini reddettiğini söyledi.

Londra’da yayımlanan Suudi sermayeli el-Hayat gazetesine konuşan Sudan Dışişleri Bakanı Karti bu hususta “İran aslında, İsrail’in hava saldırısından sonra bize, Kızıldeniz’in batı sahillerine savunma rampaları kurma teklifinde bulundu. Fakat Sudan bu teklifi kabul etmedi, çünkü bu proje için İranlı uzmanların Sudan’da bulunmaları gerekiyordu” şeklinde konuştu.

Karti ayrıca “Biz bu teklifi reddettik, zira İran’ın burda bulunması Suudi Arabistan’ın menfaatlerine aykırı, ki biz bunu istemiyoruz” dedi.

İsrail’in 2012’de Sudan’daki bir fabrikaya düzenlediği hava saldırısında 4 kişi ölmüş, Sudan yönetimi İsrail’i kınamıştı. İsrail ise Sudan’ı İran’ın Gazze şeridindeki Hamas’a silah göndermesine yardım etmekle suçlamıştı.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?