Sudan, UNAMID'in Darfur'dan çekilmesini istedi

Sudan hükümeti, 2009'dan beri Darfur'da görev yapan BM-Afrika Birliği Ortak Barış Gücü'nün (UNAMID)'in ülkeden geri çekilme sürecinin başlamasını istedi

Sudan, UNAMID'in Darfur'dan çekilmesini istedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sudan hükümetinin, BM-Afrika Birliği Ortak Barış Gücü'nün (UNAMID) Darfur'dan çekilme sürecinin başlamasını istediği bildirildi.

Sudan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Bakanlık Vekili Abdulgani en-Naim'in, BM-Afrika Birliği Temsilcisi Vekili Abidun Başu ile bir araya gelerek, UNAMID'in Sudan'dan çekilme sürecine ilişkin stratejiyi görüştükleri belirtildi.

Açıklamada Bakanlık yetkilisinin, Başu'ya çekilme sürecinin Batı Darfur vilayetinden başlanmasını ilettiği ifade edildi.

Darfur bölgesinde, "Adalet ve Eşitlik", "Sudan Kurtuluş Hareketi" ve "Sudan Halk Kurtuluş Ordusu" hareketleri 2003 yılından bu yana hükümete karşı silahlı mücadele veriyor. Çeşitli uyruklardan 20 bin askeri bünyesinde barındıran UNAMID de 6 yıldan bu yana aynı bölgede görev yapıyor.

Sudan Dışişleri Bakanlığı Sudan hükümeti, BM ve Afrika Birliği'nden oluşan üçlü komisyonun BM-Afrika Birliği Ortak Barış Gücü'nün (UNAMID) çekilme stratejisine ilişkin anlaştığını ancak BM'nin bunu imzalamayı reddettiğini açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2015, 09:25
banner53
YORUM EKLE

banner39