banner39

Sudan'ın Sana Büyükelçiliğine baskın

Yemen'de Husiler ve müttefikleri devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlılarının Sudan'ın Sana Büyükelçiliğine baskın düzenlediği belirtildi.

Ortadoğu 30.10.2017, 17:57 30.10.2017, 17:57
Sudan'ın Sana Büyükelçiliğine baskın

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'in resmi haber ajansı SABA'da yer alan Yemen Dışişleri Bakanlığı açıklamasına göre, Husiler ve Salih yanlıları dün üçüncü kez Sudan'ın Sana Büyükelçiliğine zorla girerek, binayı ve elçiliğe ait bir aracı yağmaladı.

Söz konusu eylemin kınandığı ve saldırıdan esef duyulduğu ifade edilen açıklamada, "Husiler, Eylül 2014'te başkent Sana'da kontrolü sağladığından bu yana diplomatik temsilciliklere saldırılar düzenledi, Yemen ve misafirperver halkına hakaret etti. Bu çirkin fiili yapanlar cezasız kalmayacaktır." denildi.

Konuyla ilgili Husilerden henüz bir açıklama yapılmadı.

Husiler ve Salih yanlısı güçler, temmuz ve ağustos aylarında da Sudan'ın Sana Büyükelçiliğine baskın düzenleyerek binayı yağmalamıştı.

Yemen'de meşru yönetime darbe yapan Husiler ve onlara destek olan Salih yanlıları, Eylül 2014'ten beri başkent Sana başta olmak üzere bazı bölgelerde kontrolü elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor. Sudan güçleri de 2015'ten bu yana koalisyon güçleri içinde faaliyet gösteriyor.

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?