Süleyman Şah Türbesi için kriz masası kuruldu

Bakan Davutoğlu, Suriye'deki Süleyman Şah Saygı Karakolu için kriz masası kurulduğunu açıkladı

Süleyman Şah Türbesi için kriz masası kuruldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düşürlen Suriye uçağına ilişkin; "Olayın seyri çok açıktır. Bugün bazı yayın organlarında gördüğüm hususlar konusunda çok açık bir ifadeyle dile getirmek isterim ki; Suriye uçağı, sınırımızı 1 kilometre derinliğinde ihlal etmiştir. Bu konuda elimizde çok güçlü deliller, zaten Genelkurmay Başkanlığımızca tüm çalışmalar da yapıldı" şeklinde konuştu.

"Türkiye Cumhuriyeti devletinin caydırıcı gücü, barışın da teminatıdır. Bu caydırıcı gücü test etmeye kimsenin kalkmaması, cüret etmemesi gerekir" ifadelerini kullanan Bakan Davutoğlu, "(Sınır ihlali mi, yoksa seçim manevrası mı) şeklinde yorumlar yapıldığı" yönündeki bir soru üzerine de şunları söyledi:

"Seçimlerle ilgili hiçbir kaygı veya bu anlamda seçim güvenliği konusunda hiçbir mesele yokken, açık bir şekilde elimizde bütün verilerle sınır ihlali yapılmışken, bu olayları seçimle irtibatlandırmak, basiretsizlik ve art niyetliliktir. Biraz daha ileri gidersem, açık söyleyeyim, bunu vatana sadakatle uzlaştırmak mükün değildir ve ihanettir" dedi.

NATO'DAN AÇIK DESTEK

Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düşürülen Suriye uçağına ilişkin; "BM Güvenlik Konseyi'ne, BM Genel Kurulu'na ve NATO'ya bir mektupla bildirimlerde bulunduk, gerekli dökümanları verdik. Sınır ihlalinin oluş seyriyle ilgili kapsamlı izahatlarda bulunduk. Daha sonra NATO Genel Sekreteriyle de konuştum. NATO Genel Sekreteri, ittifakın ve bütün müttefiklerin açık desteğini ifade ettiler. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bir ittifak üyesi olarak her zaman yanında olduklarını ifade ettiler."

"SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİ"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Süleyman Şah Türbesi'ne ilişkin gelişmelerle ilgili olarak da şunları söyledi:

"Son dönemde Süleyman Şah Türbesi etrafında ortaya çıkan güvenlik problemleriyle ilgili silahlı kuvvetlerimiz, ilgili tüm birimlerimiz her türlü tedbiri almıştır. Bu son olay da göstermiştir ki; her han her türlü riskle karşı karşıya kalabiliriz. Devlet olmanın bir gereği olarak da bu risklerin tümünü hesap ederek ve olabilecek bütün senaryolara hazırlıklı olmak bir şarttır. Herkes bilir. Suriye rejimi de, alandaki bütün gruplar da bilmelidirler ki; Türkiye topraklarına herhangi bir şekilde söz konusu olabilecek bir yanlış yaklaşım veya müdahale, cevabını, mukabelesini görür ve oradaki Mehmetçiklerimizin güvenliği, bizim için 75 milyon vatandaşımızın güvenliğidir. O bakımdan her türlü tedbir alınmıştır. Şu anda durum orada stabildir, yani bir hareketlilik görülmüyor."

MISIR'DAKİ İDAM CEZALARI

Bakan Davutoğlu, konuşmasında Mısır'da 20 dakika süren duruşmada darbe karşıtı 529 kişi hakkında idam cezası verilmesine  de değinerek, "Aslında bu karar dahi, Mısır'da söz konusu olan sürecin, darbe sonrası ortaya konulan yaklaşımın, sürecin ve darbe yönetiminin nasıl anti demokratik ve nasıl hukuktan uzak olduğunu ortaya koyuyor. Eğer bir ülkede 529 kişi idama mahkum edilmişse, o zaman şunu da sormak gerekir; Rabiatu'l Adeviyye Meydanı'nda şehit olanların hesabını kim verecek? Bu anlamda gerçekten üzüntü verici bir gelişme" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2014, 15:26
banner53
YORUM EKLE

banner39