banner39

Süleymani, Putin'le görüştü iddiası

BM Güvenlik Konseyi tarafından İran'ı terk etmesi yasak olan İran Devrim Muhafız Komutanı Kasım Süleymani'nin 24 Temmuz tarihinde Moskova'da Putin ile görüştüğü iddia edildi

Ortadoğu 07.08.2015, 17:47 08.08.2015, 09:20
Süleymani, Putin'le görüştü iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Devrim Muhafızları kuvvetlerinden Kudüs Gücü'nün Komutanı Kasım Süleymani'nin, Moskova'ya gittiği iddia edildi.

Fox news'de yer alan haberde Batılı iki istihbarat kaynağından verilen bilgiye göre, İran'ın gizli Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani, BM Güvenlik Konseyi'nin İran'ı terk etme yasağına rağmen Moskova'ya giderek Rus liderle görüştü. Kasım Süleymani'nin Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek üzere Moskova'ya gittiği iddia edildi. 

İran'a karşı BM ve AB nin uyguladığı silah ambargosunun nükleer anlaşmanın bir parçası olarak beş yıl içinde kaldırılmasının planlandığı Viyana'da 14 Temmuz tarihinde açıklanmıştı. Süleymani, 2005 yılında ABD tarafından terörist listesine alınmıştı. Süleymani aynı zamanda 2011 Ekim'de ABD'de Suudi Arabistan Büyükelçisine bir restorantta düzenlenen başarısız suikasttan sorumlu tutuluyor

Haber kaynakları Süleymani'nin 24 Temmuz cuma günü 06.50 deTahran'dan Moskova'ya gittiği ve 26 Temmuz pazar günü 10.25 te döndüğünü söylüyor.

İran'a BM'in uyguladığı yaptırımlar henüz kaldırılmadı. BM Güvenlik Konseyi tarafından Süleymani'nin İran'ı terk etmesi yasak. Ona seyahat imkanı tanıyan ülkeler de yaptırımlara meydan okumuş sayılıyor. BM Güvenlik Konsey üyesi Rusya'nın Süleymani ile Moskova'da görüşmesi, bu yasağı bilmesine rağmen yapması tartışma konusu oldu. 29 temmuz'da konu ile ilgili ABD dışişleri Bakanı John Kerry'e sorulan soruya Kerry, "ABD girişimi ile Kasım Süleymani hakkında yaptırımın kaldırılması söz konusu değil" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?