banner39

Sürgünde hayatını kaybetti

Bir zamanlar yaklaşık 20 yıl boyunca Suriye'de Baas rejiminin "iki numaralı adamı" olan Haddam, sürgüne gittiği Paris'te öldü.

Ortadoğu 03.04.2020, 07:59 03.04.2020, 08:05
Sürgünde hayatını kaybetti

Suriye eski Devlet Başkan Yardımcısı Abdulhalim Haddam, sürgünde bulunduğu Fransa'nın başkenti Paris'te 87 yaşında öldü. 1984'ten 2005'e kadar, yaklaşık 20 yıl boyunca Suriye'de Baas rejiminin "iki numaralı adamı" olan Haddam, Hâfız Esed'in 2000'deki ölümünün ardından Beşşar Esed'le anlaşmazlığa düşmüş, sonrasında ise görevini bırakarak sürgüne gitmişti. Haddam, rejimin en üst basamaklarına kadar tırmanan az sayıda Sünnî isimden biriydi.

1932'de, Suriye'nin Banyas kentinde dünyaya gelen Abdulhalim Haddâm, Şam Üniversitesi'nde hukuk okurken Baas Partisi'ne katıldı. 1963'te Baas Partisi'nin Suriye'de darbeyle iktidara gelmesiyle birlikte parti saflarında hızla yükselen Haddâm, Hama bölgesinin valiliğine getirildi. 1964'te Müslüman Kardeşler Teşkilâtı ve diğer "İslâmcı" grupların başlattığı ayaklanmanın kanlı biçimde bastırılmasında başrol oynadı. Ardından, 1967'de İsrail tarafından işgal edilinceye kadar görev yapacağı Golan'daki Kuneytra bölgesinin valiliğine getirildi.

Hâfız Esed'in 1970'te Baas Partisi içinde bir darbe düzenleyerek iktidara el koyması, Haddâm'ın ulusal düzeyde yükselişi anlamına geliyordu: 1969'da başladığı ekonomi bakanlığı, 1970'de dışişleri bakanlığına terfiye dönüştü. 1984'te ise, 2005'e kadar sürdüreceği devlet başkan yardımcılığına atandı.

1979'daki devrimden sonra İran'ı ziyaret eden ilk üst düzey Suriyeli yetkili olan Abdulhalim Haddâm, bizzat Âyetullah Humeynî tarafından kabul edildi. Aynı süreçte, Hâfız Esed'in "Lübnan'dan sorumlu" olarak atadığı Haddâm, 1992'de Refik Hariri'nin Lübnan başbakanlığına getirilmesini sağladı. Hariri ile Haddâm arasında uzun süreli bir dostluk ve yakınlık meydana geldi.

 Hâfız Esed'in ölümünden sonra yerine oğlu Beşşar Esed'in gelmesinde de kritik rol oynayan Haddâm, 2004'te, yeni yönetimle gerilim yaşamaya başladı. Beşşar Esed'in Lübnan cumhurbaşkanlığı için, Refik Hariri ile arasında düşmanlık bulunan Emil Lahud isminde diretmesi, Haddâm'ın tepkisine yol açtı. 14 Şubat 2005'te Refik Hariri'nin Beyrut'ta bir suikasta kurban gitmesi, Haddâm'la rejim arasındaki iplerin kopuşuna neden oldu.

Suriye'den ayrılarak Fransa'nın başkenti Paris'e yerleşen Abdulhalim Haddâm, Hariri suikastı nedeniyle açıkça suçladığı Beşşar Esed yönetimini devirmek için Müslüman Kardeşler Teşkilâtı ile işbirliğine girişti. 2006'da Londra'da kamuoyuna açıklanan garip ittifaktan bir sonuç elde edilemedi.

İktidar gücünü elinde tuttuğu dönemde ciddi bir servet edinen Abdulhalim Haddâm'ın mal varlığının 2 milyar doları bulduğu tahmin ediliyor. Haddâm, öldüğü sırada Suriye rejimi tarafından gıyaben yargılanan isimler arasındaydı.

Kaynak: Gzt.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?