banner39

Suriye: ABD içişlerimize karışıyor

Obama'nın Suriye ile ilgili yaptığı değerlendirmeler, Suriye basınında, "ABD'nin Ortadoğu ülkelerinin içişlerine karıştığının teyidi" olarak değerlendirildi.

Ortadoğu 20.05.2011, 14:02 20.05.2011, 14:02
Suriye: ABD içişlerimize karışıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama'nın Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerindeki gelişmeleri değerlendirdiği konuşması Suriye basınında geniş yer aldı.

Obama'nın Suriye'de bir süredir devam eden olaylara ilişkin çağrılarda da bulunduğu konuşma, Suriye basınında, "ABD'nin Ortadoğu ülkelerinin içişlerine karıştığının teyidi" olarak değerlendirildi.

Resmi haber ajansı SANA, Obama'nın konuşmasını, "ABD, bölgedeki değişimi kendi çıkarlarına hizmet edecek şekilde bütün gücüyle destekleyecek" başlığı ile duyurarak, "Konuşmanın ABD'nin bölge ülkelerinin içişlerine karıştığının teyidi olduğunu, bu ülkelerden biri olan Suriye'ye yönelik yaptırım kararlarının ve bu konuşmanın uluslararası meşru uygulamalara aykırı olduğunu" savundu.

Baas gazetesi, haberi "ABD'nin bölgedeki önceliği İsrail'in güvenliğini korumak" başlığı ile verirken, "ABD'nin 1967 sınırları esas alınarak kurulması istenen Filistin devleti konusunda İsrail'in taleplerini benimseyecek şekilde hareket edeceği" yorumuna yer verdi.

Ülkedeki televizyon kanallarında Obama'nın konuşmasına ilişkin haberlerde, "konuşmanın içeriğinin yeni olmadığı ve ABD'nin bölgede kendi ve İsrail'in çıkarları doğrultusunda hareket ettiği" kaydedildi.

banner53
Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?