banner39

Suriye çatışmalar sürüyor

Ülkeden muhaliflerin özellikle stratejik noktaları ele geçirmek için mücadeleye hız verdikleri haberleri geliyor.

Ortadoğu 13.12.2012, 15:28 13.12.2012, 15:28
Suriye çatışmalar sürüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'de iç savaş bütün hızıyla devam ediyor. Çatışmalar Şam, İdlib ve Humus'ta yoğunlaşıyor. 

Başkent Şam'ın kırsal bölgelerine yönelik bombardıman sürerken, ordu birlikleri, Halep'in el Halebi semtini ele geçirdiğini açıkladı. Muhalifler ise, şehrin kuzeyindeki bir askerî üste hâkimiyeti sağladıklarını açıkladılar. Şehir merkezindeki çatışmalar el Kindi hastanesi çevresinde, İdlib'de ise çatışmalar Cisr el Sugur bölgesinde yoğunlaşıyor. Bölgeden gelen haberler, stratejik öneme sahip bölgenin Maarat el Numan'ın ordusu tarafından kuşatıldığı yönünde... Humus'ta ise Kuseyr bölgesinde çatışmalar sürüyor. Bölgenin kuzeyinde ordu birliklerinin hâkimiyeti ele geçirdiği öne sürülüyor.

Şam Mücadelesi

Suriye'deki en stratejik nokta başkent Şam... Muhalifler için Şam'ı ele geçirmek, zafer kazanmak demek... Suriye yönetimi için ise Şam kırmızı çizgi. Ülkenin birçok bölgesinde çatışmalar sürerken Esad, gösterilerin Şam merkezine sıçramamaması için sert tedbirler aldı. Şam yönetimi, başkenti elinde tutabilmek için büyük çaba harcıyor. Şam'a girişlerde ve şehir merkezlerinde onlarca kontrol noktası bulunuyor. Her araç büyük bir dikkatle aranıyor, kimlik kontrolleri yapılıyor. Buna rağmen muhalifler kontrol noktalarından geçmekte başarılı oluyorlar. Şehir merkezinde çatışmalar yaşanıyor, havan topu ile saldırılar düzenleniyor.

Şam kırsalı ise neredeyse son 6 aydır her gün bombardımana marûz kalıyor. Suriye yönetimi, özellikle Duma, Harasta, İrbin, Dareyya ve Hacerül esved'de ağır operasyonlar düzenliyor. Bu bölgeler, şehir merkezine giremeyen muhaliflerin en yoğun olduğu yerler olarak ön plana çıkıyor. Muhalifler ise Şam'da stratejik noktaları ele geçirmek için operasyonlarını sürdürüyor. Bunun son örneği, Şam havaalanı'nda yaşandı. Çıkan çatışmada 1000'in üzerinde muhalifin hayatını kaybettiği bildirildi. Şam merkez ile havaalanı arasındaki yol ise bir hafta boyunca kapalı kaldı.

Muhalefetin oluşum süreci devam ediyor

Savaş bütün sür'atiyle devam ederken, Suriye muhalefetini tek çatı altında toplama girişimleri de sürüyor. Bu süreçte yurtdışındaki muhalefeti birleştiren ilk girişim ise Suriye ulusal konseyi oldu. Kasım ayına kadar çalışmalarını devam ettiren oluşum somut sonuç elde edemeyince eleştirilerin hedefi haline geldi ve yeni bir yapılanmaya gitmek zorunda kaldı. Muhalifler ilk olarak Amerika birleşik devletleri öncülüğünde Doha'da biraraya geldiler. 9 gün süren toplantıların ardından muhaliflerin büyük kısmını kapsayan Suriye muhalefeti devrim güçleri koalisyonu oluşturuldu. Ulusal konsey, George Sabra'yı liderliğe getirerek yoluna koalisyonun çatısı altında devam etme kararı aldı.

Yeni oluşum, ilk olarak Körfez İşbirliği Teşkilatı tarafından tanındı. Avrupa'da ise koalisyonu ilk tanıyan ülke Fransa oldu. Ardından İngiltere, İtalya ve Türkiye'den de konseyin resmî olarak tanındığı açıklamaları geldi. Tanıma zincirinin son halkası Amerika birleşik devletleri oldu.

Yeni oluşuma ülke içindeki muhalefetten tam destek geldiğini söylemek ise mümkün değil... Zira Suriye ulusal koordinasyonu dıştaki bu yapılanmayı tanımayacağını açıkladı. Yapılanma, Suriye dışındaki muhalefetin birleşmesinden ibaret kaldı. Ancak bütün bu olumsuzluklara rağmen Suriye muhalefeti devrim güçleri koalisyonu, Suriye muhalefetinin en güçlü oluşumu olarak görülüyor.

Makdisi belirsizliği

Tüm bu tartışmalar devam ederken, Suriye yönetiminde yaşanan kopmalar da muhaliflerin elinin güçlendiği yorumları yapılmasına neden oluyor. Son olarak dışişleri bakanı sözcüsü Cihad Makdisi'nin yönetimden ayrılarak yurtdışına kaçtığı öne sürülmüştü. Şam yönetimi bu iddiaları yalanladı. Makdisi'nin yönetimden ayrılmadığı, üç aylığına izne çıktığı öne sürüldü. Makdisi'nin yerine ise, vekâleten bakanlıkta görevli el Şibill'in getirildiği belirtildi.

Her ne kadar Suriye yönetimi iddiaları reddetse de, henüz Makdisi'den resmi bir açıklama gelmiş değil... Makdisi'nin sessizliği, Şam yönetiminden ayrıldığı iddialarını güçlendiriyor. Zira Esad rejimi ile Makdisi'nin arasının uzun süredir bozuk olduğu biliniyor. Suriye dışişleri bakanlığı sözcüsü Makdisi'nin Suriye’de bulunduğu öne sürülen kimyasal silahlarla ilgili açıklaması Şam yönetimini rahatsız etmişti.

Makdisi "Suriye, elindeki kimyasal silahları dışarıdan bir saldırı olursa kullanacaktır” açıklamasını yapmış ve bu beyan Suriye’nin resmî olarak elinde kimyasal silah bulunduğunu kabul ettiği olarak yorumlanmıştı. Makdisi’nin ayrılığı, Şam yönetiminde yeni krizleri tetikleyebilir mi sorusunu gündeme getirmişti. Suriye kamuoyu da Makdisi’nin ayrılığını, öncekilerden çok daha fazla tartıştı. Zira "Suriye’nin parlayan yıldızı” olarak bilinen Makdisi, halkın gözünde önemli bir yere sahip...

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?