banner39

Suriye, Cenevre'ye gidecek listeyi Rusya'ya verdi

Arap Birliği Genel Sekreteri Arabi, Suriye krizinin ele alınacağı uluslararası konferansta, Esad rejimini kimlerin temsil edeceğinin belli olduğunu söyledi

Ortadoğu 21.11.2013, 18:23 14.05.2013, 17:06
Suriye, Cenevre'ye gidecek listeyi Rusya'ya verdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi, ay sonunda yapılması planlanan uluslararası Suriye konferansında Esad rejimini temsil edecek isimlerin belirlendiğini söyledi.

Nebil el-Arabi Kahire'de hafta sonu düzenlediği basın toplantısında, Suriye krizi konusunda düzenlenmesi beklenen konferansa Esad rejimini temsilen katılacak isimlerin Rusya'ya bildirildiğini kaydetti.

Rusya'nın Suriye krizindeki tavrıyla ilgili değerlendirmede bulunan Arabi, "Rusya'nın tavrında bazı değişiklikler oldu. Başlangıçta Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın, geçiş döneminin zorunlu bir parçası olmasını istiyorlardı. Şimdi Esad'ın geleceğini Suriye halkının belirleyeceğini düşünüyorlar" diye konuştu.

Arabi ayrıca Suriye Muhalif ve Devrimci Ulusal Güçler Koalisyonunun (SMDK) tabanını genişletmek ve konferansa katılacak heyeti seçmek için toplantılar gerçekleştirdiğini belirtti.

Rusya'yı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Devlet Başkanı Putin ve Lavrov ile yaptığı görüşmelerden sonra, iki ülkenin, Cenevre Mutabakatı çerçevesinde Suriye krizinin ele alınacağı, uluslararası bir konferans düzenlenmesi için anlaşmaya vardığını açıklamıştı.

Geçen yıl 30 Haziran'da Cenevre'de Suriye krizinin görüşüldüğü uluslararası toplantıda sağlanan mutabakat, Suriye'de rejimin ve muhalefetin karşılıklı rızasına dayanarak bir geçiş hükümeti kurulmasını öngörüyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?