banner39

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikdad İran'da

Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdad, İran'da ülkenin Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile görüştü

Ortadoğu 07.01.2014, 16:53 07.01.2014, 16:56
Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikdad İran'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdad ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Suriye krizine çözüm bulunması amacıyla yapılacak Cenevre-2 Konferansı'na İran'ın katılması için ön art belirlenmesinin anlamsız olduğunu söyledi.

Resmi ziyaret kapsamında Tahran’da bulunan Faysal Mikdad ile görüşen Zarif, "Bugün Suriye’de yaşananlar tüm bölgenin istikrar ve güvenliği için büyük bir sınav. Terörizm ve radikalizm dalgasıyla mücadele etmek için tüm ülkelerin işbirliğine ihtiyaç var" dedi.

Basına kapalı görüşmenin İran Dışişleri Bakanlığı resmi sitesinde yayımlanan içeriğinde Zarif’in şu ifadelerine yer verildi:

"İran'ın Cenevre-2 Konferansı'na katılımı için herhangi bir ön şart belirlenmesini anlamsız buluyoruz. İran’ın özellikle Suriye konusu başta olmak üzere tüm bölge sorunlarının çözüm sürecindeki önemli ve etkili rolü herkes için gayet açık bir gerçektir. İran, ilkeleri gereği Suriye krizinin çözülmesi için hiçbir yardımı esirgemeyecektir. Bununla birlikte şunu tekrar vurguluyorum. İran Cenevre-2 Konferansı'na katılmak için hiçbir ön şart kabul etmeyecektir ve resmen davet edilmesi durumunda krizin çözüme kavuşturulmasına yardımda bulunmak için hazırdır."

İran’ın 22 Ocak'ta yapılması planlanan Cenevre-2 Konferansı'na katılımının önemine işaret eden Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mikdad ise "bazı Batılı ülkelerin bu katılımı engelleme çabalarının mantık dışı ve kabul edilemez" olduğu eleştirisinde bulundu. Mikdad, "Suriye hükümeti, özellikle İran olmak üzere bölgedeki etkili ülkelerin Cenevre-2 Konferansı'nda bulunması ile bölgesel ve uluslararası işbirliklerinin hem bölge hem dünya güvenliği ve istikrarının güçlenmesini sağlayacağına inanıyor" dedi.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?