banner39

Suriye diyalog çağrısını yineledi

İran Dışişleri Bakanı Salihi ile biraraya gelen Muallim, yine muhaliflere diyalog çağrısı yaptı, Muallim geçtiğimiz haftalarda da diyaloğa hazır olduklarını belirtmişti

Ortadoğu 21.11.2013, 18:23 02.03.2013, 18:42
Suriye diyalog çağrısını yineledi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran'da temaslarda bulunan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, yine muhaliflere diyalog çağrısında bulundu.

İran'ın başkenti Tahran'da, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi'yle birlikte ortak basın açıklaması yapan Muallim, ''Biz diyaloğa inanıyoruz, diyaloğu reddeden şiddeti savunmuş olur'' dedi.

Kendilerinin hukuk önünde eşitlik ve çok sesli demokrasiden yana olduğunu ileri süren Muallim, "Silah taşıyanlar bilmelidir ki: Şiddet ve silah geleceği inşa etmez, sadece ıslah geleceği inşa eder'' diye konuştu.

"TÜRKİYE ENGELLİYOR"

Suriye'deki krizi yönetmeye çalıştıklarını söyleyen Muallim, ''Biz yönetimimizle ve yanımızda duran dost ülkelerle birlikte direnmeye devam ediyoruz" diyerek, Katar'ın Libya'da olduğu gibi Suriye'ye askeri müdahale için baskı yaptığını, Türkiye'nin ise muhaliflere diyalog görüşmelerine katılmamaları için baskı yaptığını iddia etti.

Muallim, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Biz başta ABD olmak üzere her kanaldan gelecek samimi görüşmelere açığız. Amerika bu kanı durdurabilir. Tek çözüm siyasi çözümdür. Suriye hükümetinin, tüm silahlı gruplar olmak üzere herkese diyalog kapısı açıktır''

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?