banner39

Suriye, elindeki hardal gazını ülke dışına çıkardı

Suriye'nin elinde bulunan hardal gazının ülke dışına çıkarıldığı açıklandı

Ortadoğu 27.02.2014, 07:50 27.02.2014, 08:32
Suriye, elindeki hardal gazını ülke dışına çıkardı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW), yaptığı açıklama ile Suriye'deki hardal gazı stoklarının ülke dışına çıkarıldığını bildirdi.

OPCW ile BM’nin ortak misyon Koordinatörü Sigrid Kaag, gönderdiği yazılı açıklamada Şam rejiminin elinde bulunan hardal gazının ülke dışına çıkarıldığını söyledi. Kaag, bugün yapılan sevkıyat ile Suriye’deki hardal gazının ülke dışına çıkarıldığını ve bunun kendileri tarafından memnuniyetle karşılandığını dile getirdi. Suriye’den elinde kalan diğer kimyasal materyalleri de güvenli ve zamanında ülke dışına sistematik bir şekilde çıkarılmasını beklediklerini aktardı.

Suriye’de kimyasal maddelerin çıkarılmasında yaşanan gecikmeye dolaylı atıfta bulunan Kaag, bu ülkeden BM Güvenlik Konseyi’nin belirlediği takvime uyulması gerektiğinin önemine işaret etti.

Konsey’in geçen yıl aldığı karar gereği Suriye’den hardal gazı gibi ciddi ölümcül olan gazların 31 Aralık 2013’e diğer kimyasal stokların ise 5 Şubat 2014’e kadar ülkeden çıkarılması gerekiyordu.

 

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?