Suriye geçici hükümetinden Esad'a kınama

Suriye geçici hükümeti, yazılı bir açıklamayla Esad rejiminin sistematik bir şekilde işlediği insan hakları ihlallerini kınadı

Suriye geçici hükümetinden Esad'a kınama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye geçici hükümeti, Devlet Başkanı Beşşar Esad rejiminin, geniş çaplı ve sistematik bir şekilde insan hakları ve uluslararası anlaşmaları ihlallerini kınadı.

Geçici hükümetten yapılan yazılı açıklamada, Esad rejiminin sistematik bir şekilde işlediği insan hakları ihlalleri kınanarak, bu ihlallerin Suriye'nin uygar yüzünü lekelediği, halkın uygarlık ve kültürü konusunda yanlış bir izlenim bıraktığı, ülkenin insana saygı ve vatandaşlar arasında hoşgörü üzerine kurulu tarihini yok etmeye katkıda bulunduğu ifade edildi.

Esad rejiminin insan hakları ihlallerinin, Birleşmiş Milletler'in (BM) kurulduğu günden itibaren Birleşmiş Milletler Antlaşması'nın hazırlanmasına katkıda bulunan ve 1949 yılında kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin hazırlanmasına ortak olan ve benimsenmesine öncülük eden Suriye devletinin mirasına ters düştüğü kaydedilen açıklamada, rejimin bu antlaşmalara uymadığı ve Suriye devletinin anlaşmalara attığı imzaya saygı göstermediği ifade edildi.

Geçici hükümetin açıklamasında, Esad rejimi tarafından işlenen korkunç ihlallerin, özgürlük değerleri yolunda Suriye halkı tarafından yüzbinlerce ölü, yaralı ve tutuklunun feda edildiği özgürlük ve onur devriminin başlamasına neden olduğu belirtildi.

GEÇİCİ HÜKÜMET, İNSAN HAKLARINA ŞARTSIZ OLARAK UYACAK

Açıklamada, geçici hükümetin, başta İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin yanı sıra insan haklarını ve temel özgürlükleri koruyan uluslararası anlaşmalara şartsız olarak uyacağı kaydedildi.

Açıklamada, "Geçici hükümet, insan hakları kültürünü güçlendirmek ve temel özgürlükleri korumak için ülke içindeki ve dışındaki tüm taraflarla beraber çalışacağı gibi vatandaşların güvenliğini sağlayacak ve temel hak ve özgürlüklerini koruyacak güvenlik birimleri oluşturacaktır" ifadesi kullanıldı.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2013, 07:38
banner53
YORUM EKLE

banner39