banner15

Suriye görüşmeleri Astana'da yapılacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye barış görüşmelerinin Kazakistan'ın başkenti Astana'da yapılmasını teklif etme konusunda anlaştıklarını söyledi

Suriye görüşmeleri Astana'da yapılacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye yönetimi ve muhalifler arasında yeni bir müzakere turunun başlatılması için Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte çalıştıklarını açıkladı. Putin, Japonya ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, müzakerelerin Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenmesinin planlandığını belirtti.

Ankara'nın Halep'teki muhaliflerin tahliyesi konusunda arabuluculuk girişimine yardımcı olduğunu belirten Putin, Erdoğan ile birlikte Suriye'nin tamamında ateşkes için de çalışmalar yaptıklarını söyledi. Rusya Devlet Başkanı, Suriye ordusunun Halep'te güvenliği sağlamasının ardından sivillerin evlerine geri dönmeye başlayabileceğini de sözlerine ekledi.

Türkiye ile Rusya'nın arabuluculuğunda varılan anlaşmanın ardından Halep'in doğu bölgelerinden tahliyeler sürüyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, bölgeden şimdiye kadar beş konvoyla 7 binin üzerinde sivilin tahliye edildiğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2016, 11:38
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48